Ще рискува ли Ердоган с операция в Сирия?

https://mreja.bg/jalto/shte-riskuva-li-erdogan-s-operaciya-v-siriya/56889 Mreja.bg
Ще рискува ли Ердоган с операция в Сирия?


Кризата между Турция и САЩ заради покупката от Анкара на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 може би изтласка в ъгъла за известно време турската заплаха за военно нахлуване в Северна Сирия срещу кюрдските Сили за защита на народа (СЗН). Темата обаче се върна в дневния ред в момент, когато Анкара засилва военното си присъствие по границата със Сирия, предизвиквайки нови спекулации, че една операция на Турция се вижда на хоризонта.

От турска страна има усещане за неотложност, след като Великобритания и Франция отговориха положително на призива на президента на САЩ Доналд Тръмп да изпратят военни сили в земи, които с подкрепата на САЩ са контролирани от СЗН.

Множество информации от ноември насам сочат, че Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия са изпратили в района войници, за да помагат на силите на САЩ, разпалвайки още повече усещането за спешност на Анкара.

През януари Тръмп заплаши да "унищожи Турция икономически, ако нападне кюрдите" в Северна Сирия.

Същевременно се увеличават спекулациите за връзка между началото на доставките на С-400 в Турция от миналата седмица - и заплахата от американски санкции заради това - с трансгранична операция на изток от Ефрат.

Бюлент Айдемир, който ръководи редакцията в Анкара на популярния турски в. "Хабертюрк", смята, че системите С-400 ще бъдат активирани до месец - месец и половина и ще осигурят сигурност при една следваща операция на Турция в Сирия, която, по думите му, "е съвсем близо".

"При системите С-400 би било напълно изключено чрез заплаха от американски санкции да се предотврати турска операция срещу цели (на СЗН) източно от Ефрат", написа Айдемир.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви на 15 юли, че системите С-400 няма да бъдат напълно инсталирани преди април 2020 г.

О.р. ген. Наим Бабуроглу обаче смята, че строги санкции на САЩ заради покупката на системите С-400 може да увеличат възможността за ново нахлуване на Турция в Северна Сирия.

"Ако санкциите са строги, Турция може да каже: "Трябва да гарантираме собствените си национални интереси и национална сигурност и да елиминираме заплахата от тероризъм от Сирия", и да предприеме операция", посочи Бабуроглу в интервю.

Изводът от това е, че ако Тръмп отложи санкциите, както Ердоган се надява и очаква, това може да отложи и една турска операция.

Ако обаче Ердоган нареди военно нападение източно от Ефрат независимо от рисковете, това още повече ще подкопае засегнатите от криза отношения Турция-САЩ.

Райън Браун от Си Ен Ен, позовавайки се на източници от отбраната, написа в Туитър на 13 юли, че "американската армия внимателно следи сирийско-турската граница заради нарастващи безпокойства, че силите на САЩ в Североизточна Сирия ще се окажат хванати в потенциална трансгранична турска военна операция срещу кюрдите през следващите дни".

Междувременно говорителят на Пентагона Шон Робъртсън заяви по телевизия Кюрдистан 24, че "едностранни военни действия в Северна Сирия от която и да е страна, особено при присъствието там или в района на персонал на САЩ, представляват сериозен повод за безпокойство".

Вероятността турски и американски сили да се окажат изправени едни срещу други буди тревоги от известно време. Ердоган даде да се разбере, че това няма да спре Турция, макар че същевременно посочи, че не очаква подобна конфронтация.

Други обаче смятат, че рискът Турция да се окаже изправена срещу американски или други сили от международната коалиция, ръководена от САЩ, не може да бъде пренебрегнат. Ако подобно нещо се случи, казват те, това незабавно би променило нещата за Турция, не само в Сирия, но също и в Източното Средиземноморие.

Анкара в момента показва военни мускули в Източно Средиземно море пред съюза начело със САЩ и ЕС, който подкрепя Кипър срещу турските претенции върху правата за издирване на енергийни източници край острова.

В телефонен разговор на 12 юли с и.д. министъра на отбраната на САЩ Марк Еспър, в който е бил засегнат въпросът за С-400, турският министър на отбраната Хулуси Акар е потвърдил решимостта на Анкара по отношение на СЗН и за установяването на зона за сигурност в Северна Сирия.

Турската Анадолска агенция съобщи, че Акар е казал на Еспър, че "единствената военна сила, подготвена, компетентна и подходяща да създаде зона за сигурност в Северна Сирия, са турските въоръжени сили".

"Турция ще трябва да вземе необходимите мерки и да не позволи на терористични групировки да намират убежища точно до границите й", е казал Акар.

Вашингтон е против това Турция сама да отговаря за такава зона и в най-добрия случай е готова да позволи турско участие при командване от САЩ.

От гледна точка на Анкара това, което американската страна предлага, не е уговорка за обезпечаване на сигурността на Турция, а за осигуряване на безопасност за СЗН от заплахите на Турция.

Една операция на Турция срещу СЗН би сплотила страната с Ердоган начело. Той има нужна от това в политически план, след като на местните избори неговата Партия на справедливостта и развитието понесе загуби.

Всичко обаче ще зависи от това доколко една такава операция ще изпълни целите си, което не е гарантирано. Ако Ердоган се провали, това би могло да предвещае политическа катастрофа за него в Турция и да отслаби неизмеримо позициите на Турция в Сирия.

Позицията на Русия също не е известна в едно такова уравнение. Москва даде да се разбере, че очаква Анкара да предаде на режима на Асад земите, които превзе от "Ислямска държава" и СЗН при предишни операции в Северна Сирия.

Турция и Русия водят също така опосредствана война в Идлиб независимо от наглед нарастващите военни връзки между тях.

Това как Ердоган ще подходи към сложната ситуация в Сирия ще е съществено важно за дългосрочните интереси на Турция в сигурността.

/БТА, със съкращения/ 

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.