Министерството иска да работи с вузовете за модерни програми
Образователната система не се е променяла много през последните 100-150 г. През следващите десетилетия ще се промени. Трябва да се въведе компетентностният подход. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев на конференция за перспективите и предизвикателствата пред педагогическото образование през XXI в., организирана от Националната агенция за оценяване и акредитация.
“Има 6-7 фактора, които формират образователните резултати - учебните програми, методите на преподаване, за какво изпитваме, организацията на дейностите в системата, мотивираните и добре подготвени учители, финансирането. Два от тези фактори - мотивираните учители и методите на преподаване, в голяма степен зависят от висшите училища”, каза министърът.
“Днешното поколение деца, което ще сменя от 3 до 9 професии, категорично не може да бъде учено по начина отпреди 30-40 години”, отсече той.
“Едно време бяхте най-прогресивните общности. Учебните планове са да има до пенсия хорариум за преподавателя от катедрата. Ако трябва, този преподавател ще се преквалифицира. Поддържат се губещи специалности пак, за да изкара някой до пенсия”, каза още Вълчев. Педагогическото образование не е регулирано, но трябва да е споделена отговорност между министерството и университетите, заяви министърът.
“Вече се намираме в етап, в който не може да си позволим да говорим за учителската професия по принцип или по празници. Образователната система е консервативна, но вече рязко започна да ни дърпа надолу. Тя ни отдалечава от съвременния свят. Реформата не е лесна”, каза шефката на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова. (24часа)
Източник: https:www.24chasa.bg