Миналата седмица в болницата в Павликени забравиха възрастна жена 6 часа затворена в скенер. "За мен това е учебникарски пример, в който възникналият спор може да се реши много лесно, като просто лечебното заведение незабавно предложи на пострадалото лице едно обезщетение, едно извинение, за да може да компенсира болките и страданията", каза в студиото на сутрешния блок на БНТ адвокатът по медицинско право Христина Николова.
Няма дефиниция на понятието лекарска грешка. От практиката се стига до извод, че това е всяко едно действе или бездействие, при което се нарушение права на пациента.
Николова обясни, че пострадалата жена може да заведе иск за причинените стрес и напражение срещу конкретния лаборант, както и срещу лечебното заведение. Най-трудното при тези дела е, че цялата медицинска документация се изготвя от лечебното заведение и може да бъде манипулирано.
Все повече хора започват да търсят правата си. Обезщетенията се покачват. Подобно дело на първа инстанцияа продължава между две и пет години. Втора инстанция приключва с едно заседание. Рядско се стига до трета инстанция, тъй като процесът е много добре разработен в практиката и няма толкова противоречия.
Източник: https:www.24chasa.bg