Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти.
Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева, управител на imoti.net, дългогодишен анализатор на пазара на недвижими имоти, организатор и модератор на проведения Real Estate Business Forum.
Според анализаторите, в София най-скъпите домове продължават да бъдат в районите около Докторската градина и Медицинската академия, кварталите "Яворов", "Изгрев", "Лозенец" и други. В сравнение с ноември 2023 г. най-драстично са поскъпнали имотите в "Кръстова вада" и "Хладилника", както и "Редута".
Повечето клиенти са млади българи с добри доходи. Обикновено те търсят красиви и удобни локации и комплекси.
Спадът в предлагането на имоти не е голям - около 10%, за да обуслови поскъпването. То се дължи най-вече на огромното търсене, обясни Стойчева.
Според нея бъдещето е непредсказуемо, но настроението е позитивно, защото не се очакват драстични скокове в цените.
"Поскъпването не идва от продавачите и брокерите, а от търсенето. А не се знае докога ще продължи – дали заради много налични пари или в очакване на влизането на България в еврозоната.
По думите ѝ, очаква се присъединяването ни към еврозоната да повлияе, защото тогава ще се уеднакви лихвеният процент при кредитите. При нас той е нисък (под 3%), докато там сега е над 4%. Тогава е възможно да има и интерес от чужди инвеститори на парцели, или сгради в България.
Поскъпване на имотите се е наблюдавало в други страни, които вече са влезли в зоната, допълни Снежана Стойчева.