Дивна природа и шамани в любимата на Путин република
Тува? Къде по дяволите е това? Така биха попитали мнозина, включително и руснаци, за които тази република – част от Руската федерация, е тера инкогнита. Но откакто Владимир Путин започна редовно да бяга в Тува през отпуската си и за рождените си дни, този удивителен край в Южен Сибир на границата с Монголия все повече нашумява.
Там, в
географския
център на Азия,
определен преди век и половина от английски пътешественик и отбелязан с каменен обелиск, времето е спряло. Природата е сурова, дива, вълшебна – едно от малкото кътчета в света, недокоснато от цивилизацията. Безкрайните планински степи, върховете, покрити с вечен сняг, вековните гори, кристалногладките езера, тайгата и цъфтящите долини, пресечени от могъщия Енисей, напомнят за сътворението на света и засенчват пейзажите от “Властелинът на пръстените”.
Тува е по-голяма от България - 168 604 кв. км, а населението е малко над 300 000. Можеш да изминеш стотици километри, без да срещнеш жива душа. В този запокитен накрай света район на почти 5000 км от Москва няма жп линии и е единственият руски регион, до който няма самолет от Москва. За да стигнеш до столицата Кизил, летиш до сибирския град Абакан, а после се друсаш 8 часа с автобус. Изпитанието си заслужава – попадаш не само сред неземна природа, но и сред невероятна смеска от етноси, религии и култури.
Туванците са номади, с монголоидни черти, говорят тюркския език на предците си. Много от тях още живеят в юрти и се препитават първобитно – с лов, риболов, скотовъдство, отглеждат елени. Удивително е, че хората от този народ са
генетично
близки до
американските
индианци
и в шаманските одежди още личат техни символи – пера и мъниста. Учените предполагат, че неговите предтечи са участвали в колонизирането на Америка.
Заради древните корени и преминаването от империя в империя тук съжителстват разни религии – езически шаманизъм, тибетски будизъм, православно староверство, пренесено от руски бежанци. Старообредците до днес живеят изолирано и компактно в труднодостъпни места по горното течение на Енисей.
Будизмът се появява в Тува през XIII в., когато
големият син на
Чингиз хан - Джучи,
я превзема
и присъединява към Монголската империя. Но разцветът ѝ е през XVIII век, когато заедно с китайските завоеватели тук се настаняват ламите. Традиционната туванска религия – шаманството, е силно повлияна от будизма, а днес местните хора се кланят и на двата култа. С едни проблеми те ходят при шаманите, с други – при ламите, пише изданието “Русская семерка”. Жреците магьосници церят болести, навестяват ги пациенти от Русия и чужбина.
Шаманът е
посредник между
човеците и света
на духовете
Той изпада в транс (често с помощта на психотропни гъби и билки), скита в света на сенките и разказва какво е видял. Със специален ритуал и биене на дайре той връща душата на болния на мястото ѝ и гони болестта от юртата.
С шаманизма се свързва и уникалното туванско гърлено пеене, при което човек издава 2-3 звука едновременно в многогласно соло. В края на XIX в. първи запис на такова изпълнение прави фурор в Европа.
Танцът съпровожда всички важни събития на туванците – сватба, раждане, болест, смърт, погребение. Хората там са гостоприемни, ще ви поканят на празниците си, ще ви гостят със зелен чай, подправен с мляко и мазнина, който утолява жаждата в жега и пази от простуда. Ще ви покажат знаменитите си изящни статуетки от агалматолит. Стар и вече изчезнал обичай навремето повелявал
веднъж в
годината
младите да
се отдават на
безразборен секс
без брак, а децата, родени от него, да се отглеждат от семейството на момичето.
Казват, че природата в Тува има целебна сила с горещите и студените си минерални извори и водата в солените степни езера. Зимата там е студена – до минус 30 градуса, а в планините до -35. През юли става 15-20 градуса. Хората се радват на средно 300 слънчеви дни годишно.
За туристите са изградени луксозни дървени юрти с ток, душове, отопление и ресторанти, за да се потопиш в местната атмосфера.
Ако ви се случи да кръстосате тази защитена от планини древна земя, ще се натъкнете на езически идоли от над 2000 години, скитски гробници и китайски дворци. За съжаление, много от тях са разграбени. Ако не броим честите земетресения, престъпността е главната заплаха в тази република,
първа по брой
убийства на
глава в Руската
федерация
Тува става част от СССР през 1944 г., но дотогава няколко пъти моли първо руския цар, а после съветските управници да я вземат в държавата си и дори обявява война на нацистка Германия през Втората световна. Връзките ѝ с руснаците са стари – от края на XIX век стотици руски търговци се заселват там и въртят алъш-вериш с местните, които предлагат добитък и кожи, а земята крие златни залежи. В началото на XX век районът вече има 9000 руски заселници.
През 1911 г. Тува се отцепва от Китай и по-късно става независима азиатска държава, но към Москва летят прошения да я вземе в своите граници. През април 1914 г. Николай II я поставя под протектората на империята си в състава на Енисейската губерния. Китай протестира, но се вихри Първата световна война и проблемът заглъхва.
Гражданската война в Русия се проектира и върху тази територия – до 1921 г. там воюват червеноармейци, колчаковци, монголи, китайци, партизани, избухват въстания. След победата си
болшевиките
решават да
оставят Тува
като независима
държава,
за да не дразнят Пекин. Но в новата Народна република Танну-Тува започва повсеместна съветизация, погват шаманите и будистите, вихрят се сталински репресии. Управниците ѝ пак повдигат въпроса за присъединяване към СССР и отново не ги огрява. Видни болшевики дори предлагат да включат Тува към Монголия като част от износа на световна революция.
През 1941 г. при нападението над Съветска Русия лоялната Тува е първата държава, обявила война на фашистка Германия, изпреварвайки Англия с 11 часа. Легендата гласи, че научавайки за това, Хитлер се втурнал да търси републиката на картата, но не успял да я открие.
Източник: https:www.24chasa.bg