Когато българският фолклор срещне джаза

https://mreja.bg/jalto/kogato-balgarskiyat-folklor-sreshtne-dzhaza/147409 Mreja.bg
Когато българският фолклор срещне джаза

Какво ли би бил животът ни без музика и това, което ни дават нашите музиканти.

Музиканти, които не просто владеят отлично езика на музиката, но вписват наши фолклорни музикални елементи в един световен музикален жанр, джазът.

„Аз съм израснал с народна музика, слушайки народна музика, баща ми беше народен музикант. Няма каква да е музиката ми. Международна, между джаз. Моите форми са такива, някаква симбиоза. Аз мисля, че това е фестивал на световно ниво. Тук идват хора от цял свят. От Европа от зад океана, от всякъде. По-сериозните музиканти в чужбина знаят и за инструменталната българска народна музика и на много места в Скандинавия или в щатите свирят нашите ритми и мелодии", каза Димитър Льолев.

„Но сега вече хората свикнаха с тази музика, която по толкова непосредствен, толкова органичен начин достига до тях. Да я приветстват в своята звукова среда, да отварят сетивата си за нея. Да, това е музика, която изисква концентрация и да изпиташ сам себе си", обясни Светослав Николов Програмен, директор Джаз ФМ.

„Легендарният саксофонист Майкъл Брокер, той беше отдал последните си години от живота само на български фолклор. Да се учи. Чул е някъде в Ню Йорк български музиканти и той се е впечатлил и отдаде живота си на тази музика", казва Льолев.

„Това е този фестивал с поглед към наследството, към традицията на историята на българския джаз и едновременно с това на възпитаване в тази традиция на младите таланти. Всеки изпитва страх към новото, неизвестното, но ако обърнем перспективата и видим ново към това, което ще ни отведе една стъпка напред. Към това, което ще ни отведе към по-далечен хоризонт. Ето тогава, джазът може да упражни своето пълна въздействие", смята Николов.

Джаз фестивалът в Банско е не просто музикално събитие, но и място, където се срещат традициите и красотата на Пирин планина.

„Милчо Левиев е човекът, който е положил началото на използването на народната музика в джаза. Това в България наистина е много популярно. Тези неравноделни ритми. Това се оценява високо както от нашите, така и от чуждестранните музиканти", обясни Илияна Щерева, която е председател на асоциацията на фестивалите в България.

„Мисля, че музиката винаги е била място, където се срещат различни страсти, различни умове, различни интелекти и стилове, защото то не е приоритет само на джаза. В никакъв случай. Това е мястото, а именно фестивалът, където хората се срещат", обясни Велислав Стоянов, музикант и преподавател.

Музикалните фестивали на места с красиви природни дадености у нас вече са традиция, което има своя принос за развитието на туризма.

Това, което ни дават артистите, е не само музика, но и тяхното присъствие на сцената е интересно.  Да снимаш тези артисти е трудна задача, но изображенията дават още съдържание.

Музикалните фестивали са не просто концерт, а общуване и споделяне на този забележителен свят на музиката, който е неделима част от красивото ни Отечество.

бТВ, „Тази събота"

1 Коментара

🔓 Reminder: Process 1,8298 BTC. GET >> https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=453258df7095c9919072efcac7cd33b8& 🔓

2 weeks before

byls3i

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.