ВМА разширява трансплантационните си екипи

https://mreja.bg/novini/vma-razshiryava-transplantacionnite-si-ekipi/94602 Mreja.bg
ВМА разширява трансплантационните си екипи


Три нови имена бяха закачени днес на символичното "Дърво на живота" във ВМА, създадено в памет на донорите. Това са трима души, дали през 2019 г. втори шанс за живот на пациенти във ВМА. Така болницата отбелязва Европейския ден на донорството, който е на 12 октомври.

"По традиция, вече 12 години отдаваме нашата дълбока признателност към всички донори и искреното си уважение и благодарност към близките, които в най-трудния момент са взели такова зряло решение да дарят органите на своите близки. Благодарение на това, от един донор се спасяват поне по 4 човешки живота", каза началникът на ВМА ген. майор проф. Венцислав Мутафчийски.

Годината все още не е приключила, но до момента тя е една от слабите, в която са осъществени твърде малко донорски ситуации - едва 13. При 3 от тях са били спасени пациенти във ВМА, нуждаещи се от чернодробна трансплантация.

Въпреки този спад, ръководството на болницата, заедно с екипите, работят активно за подобряване както на операционните зали, така и за разширяване на трансплантационните екипи.

"Отделихме повече от милион и половина от бюджета си, за да реновираме операционните зали и апаратурата, в които се случва това чудо – в момента те са последна дума на технологиите, най-модерните в България. Разширихме трансплантационните екипи – вече не една, а две клиники участват в реализирането на донорските ситуации и на трансплантационния процес – Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология и Първа клиника по коремна хирургия", отбеляза началникът на ВМА.

Обновен е и центърът, който подготвя, следи и изпраща пациенти, които се нуждаят от белодробна трансплантация и който се гирижи за следтранспантационното им лечение. Два екипа от пулмолози ендоскописти дори са в момента на обучение в Испания, други два предстои да започнат обучение в Австрия.

"Това е дълъг процес и ние не се заблуждавме, че ще стане лесно. Нашето обучение, преди да започнем да правим чернодробните трансплантации, ни отне 2 години", каза ген. майор Мутафчийски. 

"Трябва много да се говори и да се обяснява по темата за донорството. Това е един високо благороден акт и трябва много ясно да се обясни какво значи мозъчна смърт - че това на практика е мъртъв човек", посочва началника на ВМА мерки, с които може да се подобри донорството у нас, тъй като България е на едно от последните места по брой донори годишно.

На събитието със закачането на имената на донорите просъстваха и зам.-здравният министър Бойко Пенков, шефът на ИА "Медицински надзор" д-р Росен Иванов, пилотите от 16-та транспортна авиогрупа „Враждебна”, които са неизменна част от редица донорски ситуации, представители на най-голямата мото организация в България „Sofia Riders”, пациенти и трансплантирани във ВМА.

Благодарност към професионализма на екипите и на близките на донорите изказаха и проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, както и проф. Евелина Одисеева, началник на Клиниката по интензивно лечение.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.