Учете детето да планира парите си

https://mreja.bg/novini/uchete-deteto-da-planira-parite-si/91436 Mreja.bg
Учете детето да планира парите си


Разговорите отрано помагат да се разбере стойността им

Запознаването със стойността на парите във възможно най-ранна възраст е един от добрите начини детето да се научи да пести. За това има различни методи, но първото е да може да разпознава различните монети и банкноти.

А след това вече може детето да плати в магазина само с предварително приготвена сума.

А след добро усвояване на смятането може да бъде научено да плаща малки сметки и да очаква ресто.

Следващата стъпка е възпитаването на пестеливост. Например ремонт на счупени вещи, а не покупка на нови. Честата смяна на уреди, мебели и дрехи също не е добър пример. Децата е добре да се учат да пазят вещите си, защото трудно ще се научи на пестеливост, ако често чува: “Няма значение, ще купим ново”. Вместо това, обяснявайте, че спестените пари за нова играчка може да се похарчат за други забавления.

Важно е приучаването на търпение, а не купуването веднага. Ако детето иска нещо по-голямо, обяснете му да направи списък с подаръци за рождения си ден или друг семеен празник.

Много родители избягват разговорите за пари. И децата може да останат с впечатление, че парите в дебитната или кредитната карта не свършват. Ако родителите изпаднат в по-тежка финансова ситуация, може да помолят детето да направи списък с разходи, които могат да бъдат временно орязани.

При пазаруване разговорите, в които се обяснява, че ако сега се купят определени неща, няма да има пари за други, по-важни, също помагат на детето да цени парите.

От началното училище за децата е добре да участват, а след това и сами да правят план за парите си. Нека изготвят списък с желания, да проверяват цени, да избират най-изгодните и да планирате заедно кога е време за покупката.

Дайте възможност на детето не само да говори, но и да управлява пари. Разбира се, като се започне с малка сума, която да се увеличава като бонус за добро стопанисване на личните финанси. Не е добра идея, ако то похарчи наведнъж седмичните си финанси, веднага да получи нови. Тъкмо обратното - трябва да осъзнае, че разточителството или неправилното боравене има цена. Няма нищо лошо в това някои дейности у дома да бъдат остойностени и да се получава възнаграждение за това. Така ще се направи връзката между полагането на някакви усилия и тяхното възмездяване.

Докато детето не започне да изкарва собствени средства и да се самоиздържа, е добре да бъде контролирано. Първо, защото още няма достатъчно финансови умения. Второ, защото е подложено на влиянието на улицата.

При банките и други компании има карти, чрез които може да се определят дневни и месечни лимити и да се проследяват всички плащания. Така родителите ще са наясно къде отиват парите на децата им.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.