Причините са канцерогенни добавки, злоупотреба със сол и захар, рафиниране
Известно е, че здравето започва от кухнята, но мнозина не знаят, че в основата на много видове рак е храненето. Според ред изследвания 70% от карциномите могат да бъдат избегнати чрез подходящ хранителен режим. При останалите 30% решаващи са наследствеността и околната среда – фактори, които не можем да контролиране. Сайтът за здравословно хранене Nutritionexp съветва кои продукти и блюда е най-добре да избягваме, за да сведем до минимум риска от онкологично заболяване.
Хидрогенирана
мазнина
Растителните мазнини се смятат за здравословни, но това е един от случаите, в които обработката на натурални продукти ги прави опасни. Олиото не може да бъде извлечено от зеленчука по естествен път, подлагат го на химическа обработка, оцветяват го, тушират силната му миризма. Този химически процес се нарича хидрогениране и означава обогатяване с водородни атоми, което придава дълготрайност и по-добър търговски вид на стоката. Проблемът е, че тази мазнина, с която са приготвени много готови храни, влияе на структурата на клетките, уврежда защитните им функции и повишава риска от развитие на рак.
Мариновани
продукти
Мариноването с търговска цел е друга форма на обработка с добавка на нитрати и нитрити, сол, оцветители. Също както злоупотребата с алкохол причинява рак на онези органи, до които се допира директно, маринованите деликатеси могат да поразят стомаха и дебелото черво. Ако обожавате туршии, по-добре си ги направете сами, като контролирате солта и избягвате изкуствени добавки.
Алкохол
Прекаляването с алкохол издевателства над черния дроб и бъбреците и води до злокачествени заболявания. И не само там – пиянството може да причини рак на устата, хранопровода, ректума. Но какво значи злоупотреба с алкохол? По принцип едно питие на ден за жените и две за мъжете се смятат за безопасни, но най-добре, макар и скучно, е да не се пие въобще. Червеното вино съдържа полезната за сърцето съставка ресвератол, но нея я има и в гроздето.
Високофруктозен
царевичен сироп
Този подсладител е опасен, защото макар и от природен продукт – царевица, има висока концентрация на глюкоза. Храните, в които е добавен, могат силно да повишат кръвната захар и да създадат идеални условия за избуяване на ракови клетки. Смята се, че сиропът не причинява рак директно, но подготвя среда за развитието му. Избягването на готови храни и готвенето у дома са най-добрият начин да се пазим от “сладкия” убиец.
Бяло брашно
Пълнозърнестото брашно е много полезно, но рафинирането му до бяло ликвидира полезните му качества. Брашно се избелва химически с азотни оксиди, хлор, хлорид, бензоил пероксид – нещо, което едва ли бихте желали да ядете. Освен че така се лишава от хранителност, то има изключително висок гликемичен индекс, което значи, че в тялото се разпада на захари, вдигайки нивата на глюкозата в кръвта и на инсулина. Смята се, че това храни раковите клетки. Ползвайте пълнозърнесто брашно.
Пуканки от
микровълновата
печка
Проблемът с пликчетата царевица за пукане в микровълнова печка е, че съдържат перфлуороктанова киселина, която причинява рак на панкреаса, бъбреците, черния дроб, пикочния мехур, а при мъжете – и на тестисите. Когато пукате царевични зърна в микровълнова, тази киселина покрива пуканките с изкуствена канцерогенна трансмазнина. Пуканките по принцип са полезни, но си ги приготвяйте сами във фурната с малко зехтин и сухи подправки.
Сьомга от
развъдник
По принцип тази риба е много полезна и богата на мастната киселина омега-3. Но дивата е на изчезване заради обилната консумация и струва много скъпо. Затова масово се продава отгледана в рибарници сьомга, живяла в пренаселена среда, стресирана и тъпкана с изкуствена храна, пълна с антибиотици и причиняващи рак химикали. В резултат месото ѝ съдържа токсичните полихлоринирани бифенили, диоксини и живак, всички опасни за консумация. Дивата риба е за препоръчване, много е хранителна и е по-вкусна, но ако можете да си я позволите.
Обработено и
опушено месо
По принцип е добре червеното месо да се ограничи заради високото съдържание на мазнини, но обработеното определено трябва да се избягва напълно. Това не е лесно, защото става дума за редица вкусни продукти като бекон, суджуци, колбаси, кървавица и др. В повечето от тези деликатеси за трайност са добавени нитрати и нитрити, а те се свързват с появата на рак. И въпреки че опушването е вековна техника за дълго съхраняване, при нея месото поема катран, който е опасен, както при цигарите.
Картофен чипс
Той не е здравословен поради съдържанието на сол и наситени мазнини, вредни за храносмилателната система. Причината чипсът да се смята за канцерогенен е химикалът акриламид, получен при обработка на висока температура като пържене. По същата причина лекарите препоръчват да не се прегаря месото при печене. Акриламидът е и едно от вредните вещества и в цигарите.
Газирани напитки
Не казваме нищо ново с твърдението, че содата е вредна за здравето. За газирането се използва захар – любимата “храна” на раковите клетки. Такива напитки не съдържат полезни съставки, но за сметка на това изобилстват с химикали и оцветители, които могат да причинят рак. По-добрият избор е леко подсладени чай или кафе, и двете - с антиканцерогенни съставки.
Консервирани
храни
Консервите имат високо съдържание на захар или сол, но това не е основната причина да са вредни. Дяволът е в кутиите, които често са покрити с химикала бисфенол А, който руши хормоналния баланс и е свързан с появата на рак. Той се смесва лесно с храната особено с киселинната като доматите.
Източник: https:www.24chasa.bg