Остър дебат и скандал се разрази в парламента около избора на Деница Сачева за нов социален министър след оставката на Бисер Петков. Кандидатурата й бе представена в пленарната зала от вицепремиера Томислав Дончев.
Първи срещу избора на Сачева скочиха от "Атака". Десислав Чуколов обяви, че е имало сутринта "бутафорен" коалиционен съвет и попита защо такъв не бе направен, когато бе свален Волен Сидеров като шеф на групата на ОП.
Не чухме зад какво застава новия министър, за какво се бори. Каква е позицията й за закона за социалните услуги, за Истанбулската конвенция, попита Чуколов. Той обяви, че "Атака" ще е против, но ако Сачева обещае да отмени закона, ще променят мнението си.
От БСП определиха смяната на министъра като "сериозен симптом за блокаж на управленски системи" и обявиха, че няма да подкрепят новия министър. Кариерата на Сачева е белязана със скандали, свързани с т.нар джендър идеология, обяви Драгомир Стойнев и даде пример с Истанбулската конвенция. Със Сачева джендър идеологията отново се връща на политическото поле, каза той. Причината са нейни политики и изказвания като зам.-министър на образованието, тя бе пуснала и анкети сред децата, които също предизвикаха скандал около джендър темата.
Червените критикуваха политиката на правителството в много сфери и поискаха да чуят от премиера Бойко Борисов мотивите за отстраняването на Петков.
Не толкова политиката, колкото животът ме е научил, че някой говори силно и вика, когато няма какво да каже, отвърна вицепремиерът Томислав Дончев.
Бисер Петков е професионалист, но социалната политика не се чертае от него, а от управляващата коалиция и от премиера във основа дали това, което вижда от джипката, му харесва или не. Нямам сантименти към Петков, защото, въпроки че е професионалист, се е съгласил да стане министър в правителство, което няма визия в социалната политика, коментира Георги Гьоков.
ДПС първо се обяви против процедурата по включване на точката в дневния ред с обяснението, че това е в нарушение на правилника. След това заяви, че няма да подкрепи новия министър. Кой от проблемите в социалната политика решава тази кадрова промяна, попита шефът на социалната комисия Хасан Адемов.
Бисер Петков е човек с изключително висока експертна експертиза и никой не оспорва това, каза Адемов и даде примери, с които да докаже, че забавянето на реформата не е по вина на Петков, коментирайки темите за ТЕЛК, за втората пенсия. Петков говореше на експертен език, беше абсолютно диалогичен със социалните партньори, с майките, но не намери подкрепа след колегите си в правителството, допълни Адемов. И обясни, че смяната на министър на принципа "стани да седна" няма да реши нито един от въпросите в социалната сфера.
Повърхностно и дребнаво изказване, стана в отговор лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Според него смяната на един министър с друг била естествена. Симеонов даде добра оценка за работата на Петков.
Имам чувството, че присъствам не на избор на министър, а на папа, каза Симеонов. Защо е този негативизъм - един министър е част от правителство и коалиция и като такъв трябва да изпълнява програмата, попита той. Чак такива мащабни вселенски злодейства като Дърт Вейдър не може да прави, не може да сте убедени чак толкова, че тази госпожа няма да се справи. Тя ще е министър и ще изпълнява програмата, решенията, които се вземат в коалицията. Няма да има никакви залитания, увери Симеонов БСП и ДПС. Той обяви, че патриотите са дйржавно отговорна политическа сила. А като пример, че Сачева няма как да не е патриот, той даде пример с баща й и неговата книга "Българите са в основата на човешката цивилизация". Той призова да се даде възможност на новия министър да работи, пък след 100 дни можело да се направи анализ на работата й.
Никой в тази зала няма монопол върху патриотизма, всички сме българи и работим за България, няма значение кой как го прави, скочи Крум Зарков от БСП.
Стоян Мирчев определи Сачева като "протеже на Иван Костов", а в отговор Симеонов обяви, че такова е и Корнелия Нинова.
Източник: https:www.24chasa.bg