5 млн. лева рушвет броени, за да изберат Даниил за патриарх

Руската посланичка Елеонора Митрофанова отпуска парите през масона Георги Гергов

https://mreja.bg/skandali/5-mln-leva-rushvet-broeni-za-da-izberat-daniil-za-patriarh-6/138073 Mreja.bg
5 млн. лева рушвет броени, за да изберат Даниил за патриарх

Руската посланичка Елеонора Митрофанова отпуска парите през масона Георги Гергов

„Аз няма да съм патриарх. Това мога да заявя, а кой ще е патриарх и наум не ви идва!”. Тези мистериозни думи изрече пловдивският митрополит Николай и те се оказаха пророчески. Никой не включваше в сериозните си сметки за нов български патриарх отявления проруски владика Даниил Видински, а накрая за всеобща изненада именно той излезе победител. Макар и със семплите 3 гласа, Даниил успя да надделее над Григорий Врачански, който в първия кръг на изборите събира най-голям вот – 64 гласа срещу 51 за Даниил и само 19 за Гаврил от Ловеч.

 

Запознати с потайностите на Патриаршеския избирателен събор обаче са категорични – победата на Видинския владика е гарантирана с 5 млн. лева, стриктно разпределени от масона, руски гражданин по паспорт и почетен консул на Русия в Пловдив – Георги Гергов. Според мълвата в църковните среди той е поел ангажимента да циментира Даниил Видински като нов патриарх. Разбира се, Георги Гергов не действа на своя глава, а по нареждане на руската посланичка Елеонора Митрофанова, като парите също не идват от джоба на нашия олигарх, а той просто има задачата правилно да ги оползотвори между влиятелни участници в събора. Крайният резултат – победа само с 3 гласа (69 за новия. патриарх срещу 66 за Григорий), е така изчислен, че да не буди съмнения в задкулисни сделки, обясняват запознати. Елементарното обяснение е, че към Даниил са прелели гласовете на отпадналия трети кандидат Гаврил. Има и три бюлетини, обявени за недействителни.

Само 2 дни преди БПЦ да избере патриарх, руската посланичка Елеонора Митрофанова дава интервю за държавната агенция ТАСС, угодно преведено и в проруски български медии, в което тя обяснява, че „Русия следи внимателно избора на църковен водач на българите и призовава отците да гласуват „с ума и сърцето си". Запознати допълват, че са засечени няколко срещи на Митрофанова с наши духовници.

 

Анализатори обаче не. изключват в близко бъдеще да станем свидетели на ново разцепление на църквата, което ще бъде още по-мощно от онзи разкол през 90-те години. Тогава владиката Пимен се отцепи от патриарх Максим и неговия Синод, пълен с митрополити – доносници на Държавна сигурност.

Докато неуспелият кандидат Григорий Врачански минава за представител на онези кръгове, които са с по-умерени позиции и са по-близки до вселенския патриарх Вартоломей, то патриарх Даниил е с ясно изразени путинофилски симпатии.

 

Той е страстен привърженик на Руската православна църква, оглавявана от кагебиста Кирил Гундяев. Затова веднага след избора на Даниил анализаторите единодушно обявиха, че българското православие ще продължи да е в силна зависимост от Москва. Руският патриарх и важна клечка в КГБ Кирил Гундяев побърза да поздрави Даниил, като в приветствието си към новоизбрания „богомъдър йерарх, известен със своето благочестие” не пропусна да припомни изключителната роля на българските мисионери в християнското просвещение на Киевска Рус и разбира се, на секундата да подчертае „паметта на руските воини, дали живота си за освобождението на нашите български братя от лютото петвековно робство". Известно е, че опорката за братушките освободители много радва широки кръгове на българското общество, в това число стотици редови свещеници и техните миряни.

 

Още като Видински митрополит Даниил натрупа не едно и две доказателства, че е противник на Константинополската патриаршия, но пък верен последовател на Руската църква и Кремъл. През 2018 г. той нарече Всеукраинския обединителен събор в Киев, свикан от Вселенската патриаршия, „събор на нечестивите“.

Да припомним, целта на форума беше да се преодолее разцеплението в украинското православие. Само че Даниил не признава правото на Украйна да има независима от Руската православна църква и като патриарх явно няма да промени тази си позиция. Нищо че църквата на Украйна е получила автокефалия от Вселенската патриаршия още през 2019 г. връх на прокремълските въжделения на нашия патриарх е писмото, разпратено от него в края на 2022 г. към подчинените му свещеници от Видинско. В това обръщение Даниил оправдава военните действия на Русия в Украйна. Нещо повече, той осъжда официалната позиция на българското правителство, което по негови думи „определи само една от воюващите страни като агресор”. Да припомним, че и покойният патриарх Неофит се обяви срещу руската агресия. Само че според Даниил в Украйна е имало „държавен преврат" през 2014 г., като тогава САЩ „финансираха подривни дейности”, довели до множество жертви.

„Демонизирайки Русия и оправдавайки Украйна, ние попадаме в капана на лъжата и хитростта”, пише Даниил. „Обвиняваме в агресия страна, чиято армия е навлязла на територията на друга държава и е извършила там военни действия, водещи до жертви и разрушения. Но как да наречем финансирането и провеждането на подривна дейност и извършването на преврат в Украйна от трета страна, при което страната изпълнител умишлено провокира убийства и невинни човешки жертви?”, написа той тогава.

 

Да припомним още, че Даниил от години е известен със своите периодични турнета в Москва, без да има разрешение от Синода за тези совалки. Запознати казват, че той се е срещал не само с патриарх Кирил Гундяев, но и с други важни фигури от патриаршеската свита. Дали при това е получавал пари за яростната си защита на „Руский мир" можем само да гадаем, но пък е факт, че Даниил брани кремълската позиция и отказва да осъди кървавата война на Русия в Украйна.

 

Нещо повече, Даниил единствен сред владиките надигна глас в защита на изгонените: руски попове шпиони от столичния храм „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“. Драмата се разигра през септември 2023 г. когато архимандрит Васиан Змеев и още двама служители на храма бяха експулсирани от България по подозрение в шпионаж.

 

Имаше ли възможност България да има друг патриарх, а не настоящия ценител на вечната дружба с Русия? Как се развиха събитията, за да се стигне до този резултат? Официалният водач на другия лагер, който твърди, че е за сближаване с Вселенската патриаршия и признаване на украинската църква, е пловдивският митрополит Николай. Както е известно обаче, той сам обяви, че няма да се бори да стане нов патриарх и се отказа от участие в избора.

 

Само че миряните от Видинско са леко учудени от факта, че неговата приближена бизнес дама Таня Попова – собственичка на веригата магазини за алкохол „Аванти“, която минава за голяма дарителка на църквата, основно в Пловдив, също сменя позициите си.

Преди време тя минава за яростен противник на Даниил Видински. Само че малко преди избора прави голям ремонт на митрополитския храм във Видин, слага подово отопление, мрамор отгоре и дарява икони. Сега вече минава за голяма почитателка на Даниил, което обикновените миряни разчитат като таен знак на одобрението от страна на Николай Пловдивски към новия църковен глава.

 

И още един любопитен факт – интронизацията на новия патриарх в „Св. Александър Невски” е направена само минути след като стават ясни резултатите от вота. Константинополският патриарх Вартоломей, който явно е виждал друг кандидат като победител, не присъства на първата патриаршеска литургия на Даниил. Налага му се часове по-рано да отлети за Истанбул.

 

Украйна пък е представена от Белоцерковския митрополит Августин, който минава за човек на Москва. Представители на автокефалната Православна църква на Украйна не са допуснати до участие в тържествата, което ясно показва каква линия ще продължи да държи Даниил. Впрочем запознати казват, че сега той ще има три гласа в Синода – като патриарх, като Софийски и като Видински митрополит.

Канонът му давал право да управлява. Видинския район още цяла година.

Източник: Уикенд, crimesbg.com

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.