Нарежда 20 пастела в памет на приятел в галерия "Контраст", рисувани преди 2 години
Николай Майсторов се завръща след доста години оттегляне в ателието с изложбата “Портрети”. Заслугата отново да видим картините на маестрото е на галериста Лаврен Петров, който ръководи столичната галерия “Контраст” (ул. “Цар Самуил” 49). Куратор на изложбата е доц. д-р Ружа Маринска, а откриването е на 9.10. (до 30.10.).
“За моите 20 пастелни портрета бях помолен да напиша нещо. Трудно е художникът да бъде искрен с думите си, когато пише за себе си, защото картините са нарисувани - казва Майсторов за изложбата си. - Искам да кажа, че те - дали буквално защитават идеята на автора, или не, автономията им определя тяхното присъствие на сцената на живота, където зрителят компенсира своето присъствие чрез тях.
Истината за изкуството се ражда в момента пред погледа на зрителя. Бих казал, че и тя е относителна, така че, каквото и да напиша за моето изкуство, няма никакво значение за никого.
Един художник
на 76 години -
говоря за моята възраст, трудно ще има самочувствието на младия напорист творец. Животът на “стареца” е воля за присъствие на сцената и е начин да приеме края въпреки всичко. Така че рисувам, продължавайки отсрочката за победения.
Тези двадесет пастелни портрета
са сътворени
преди 2 години
Те бяха един сантимент към мои близки хора и към самия мен, защото има и нарисувани автопортрети. Решението да създам тези картини беше драматично. Знаех, че един от нарисуваните си отива от този свят, макар че се самозалъгвах за този край. И това се доказа само след няколко месеца. Всичко това определя моята цена на тази изложба в галерия “Контраст”. Останалите нарисувани бяхме близки до този човек. Това беше една драма.
Аз се опитах чрез създадените портрети да компенсирам и задържа времето. Това е моят личен успех, а искреността на зрителите ще бъде щастливото откровение за художника.”
Източник: https:www.24chasa.bg