За повечето от нас да ядеш пръст е по-скоро метафора, отколкото буквално действие – и дори тогава не се възприема като нещо добро. Понякога обаче някой ще погледне към земята, ще види глина, кал или прах под краката си и ще си помисли: „ммм, вкусно“.
Това се нарича геофагия – от гръцките „гео“ (земя) и „фагия“ (ядене) – и е доста странно. Но в същото време е дълбоко вкоренена част от човешката история – а в определени обстоятелства, не е толкова безсмислена, колкото изглежда.
„Ядящите земя“ в хода на историята
Може да се изненадате колко отдавна хората ядат пръст. Всъщност практиката е толкова стара, че спокойно може да се твърди, че предшества самите „нас“.
„Най-старите доказателства за геофагия при хора са открити на праисторическото находище при водопадите Каламбо на границата между Замбия и Танзания“, пише геохимикът Питър Абрахамс в обзор от 2013 г. „Там е открита богата на калций бяла глина до останки от Homo habilis (непосредственият предшественик на Homo sapiens).“
Нашият вид може и да се е развил от „сръчен“ (Homo habilis) до „умен“ (Homo sapiens), но геофагията явно е вървяла заедно с него. Споменавания за този навик могат да се открият още в трудовете на Хипократ от IV в. пр.н.е., както и в медицинските трактати на Авъл Корнелий Целз пет века по-късно. Плиний дори я препоръчвал, поне при конкретни обстоятелства – според него, смесена в каша, червената глина „има успокояващо действие при язви в влажни части на тялото, като устата или ануса“, а също така „спира диарията и менструацията“.
Разбира се, не всички лекари подкрепяли идеята за ядене на почва. Ако се появите в лечебницата на Авицена в Персия през XI век с оплакване, свързано с геофагия, той можел дори да ви препоръча затвор. Поробените хора в Америка, които били хванати да ядат пръст, понякога били принуждавани да носят маски или метални приспособления за заключване на устата, за да бъдат възпрени, докато свободните им съвременници често били обявявани за луди и затваряни в това, което тогава минавало за психиатрично заведение.
Въпреки всичко това, през вековете е имало хора, на които сякаш им се е „разрешавало“ да ядат земя. В случаи на глад, например, това се приемало за разбираемо. А при бременни жени – почти се очаквало.
И тук идва въпросът…
Защо изобщо някой би ял пръст?
Колкото и странно да звучи, всъщност съществуват доста причини човек да посегне към почвата с намерение да я яде.
„Всеки, който изследва геофагията при хората, рано или късно ще се сблъска с един основен проблем. Малко хора ще му повярват“, пише Питър Абрахамс. „Но същите тези хора с готовност приемат, че дивите животни съзнателно ядат пръст.“
„Например, телевизионни програми за дивата природа често показват животни, които ядат почва, като водещият обяснява, че го правят заради съдържанието на минерали. Но много хора трудно приемат, че и хората могат съзнателно да ядат пръст.“
За човек в условия на глад, яденето на почва може да бъде единственият начин да си набави минерали като желязо или цинк – или просто да постигне усещане за ситост. А дори да не сте гладни, на места като Нигерия или Южна Африка почвата се консумира в немалки количества – почти като хранителна добавка – със същото убеждение: че съдържа полезни вещества.
По време на бременност – когато цялото тяло се държи малко необичайно – хора често съобщават за желание да ядат не само почва, а и всякакви странни неща. Това състояние е известно като пика и е толкова загадъчно, колкото и тревожно. Подобно на случаите при недохранване, и тук може да има връзка с липса на хранителни вещества. „Понякога майката не може да се храни адекватно по социално-икономически причини или страда от психично разстройство и се опитва да се справи с нежелани емоции“, обяснява диетоложката Шона Мелбърн пред „Today’s Parent“ през 2019 г. „Но независимо от причината, това не е съзнателен избор.“
Друга възможност е бъдещите майки да използват пръстта като заместител на антиацид – като таблетките за киселини. „При бременни жени в Индия и Африка фината червена глина може да облекчи гадене, като покрива стените на стомаха и абсорбира токсините“, предполага наукопопуляризаторът Муза Гондве от Малави през 2010 г.
„В Европа отдавна са се отказали от тази практика, но в Африка тя все още съществува в селата и градовете – поне там, където има дърво или мравуняк с подходяща пръст (doti)“, пише тя. „Въпреки възможните странични ефекти, леля ми, която беше бременна, стана по-спокойна и ѝ се гадеше по-малко след това си „удоволствие“.“
Звучи странно, но идеята, че земята може да е „полезна“, не е толкова чужда. Глината се използва в рецепти за детоксикация на други съставки. Калциевият карбонат – по-известен като тебешир или варовик – е активна съставка в повечето препарати срещу киселини. Активният въглен също се намира в тази категория и дори е в списъка на основните лекарства на Световната здравна организация.
Съмнението към геофагията, признава Абрахамс, е „може би разбираемо за хора от развито, урбанизирано общество с достъп до модерни лекарства, което все повече – физически и ментално – се отдалечава от почвата“.
Въпреки това, пише той, „има напълно логични причини някои хора съзнателно да ядат пръст, и от това могат да извлекат ползи“.
Трябва ли… да ядем земя?
Значи геофагията не е чак толкова странна или опасна, колкото изглежда? Да започнем ли всички да го правим?
Краткият отговор: не. Дългият: има защо да съществуват институции като Агенцията по храните и лекарствата (FDA).
„Някои предлагат практиката да се разглежда като част от нормалното човешко поведение – гледна точка, която лично аз подкрепям“, пише Абрахамс.
„Но – и това е важно – преди някой да побърза да опита, трябва да отправим предупреждение. Въпреки възможните ползи, яденето на почва може да доведе и до сериозни здравословни проблеми.“
Да, почвата може да съдържа полезни минерали като желязо и цинк – но също така и олово, арсен, никел и други токсични метали. Замърсена с изпражнения, тя носи риск от бактерии като E. coli, салмонела и дори хепатит A.
Всичко това е достатъчно лошо, но е още по-опасно, ако сте бременна. „Яденето на неядливи вещества е потенциално опасно както за вас, така и за вашето бебе“, предупреждава Американската асоциация по бременност. „То може да попречи на усвояването на важни хранителни вещества и дори да доведе до дефицити.“
В обобщение: ако ви се прииска да ядете пръст – и имате буквално всяка друга възможност – по-добре не го правете.
Превод: GlasNews.bg
🔏 Reminder- Operation 1,816079 BTC. Assure =>> https://yandex.com/poll/WDrLYhyq1Mc7jMHFgAW85q?hs=38a67776606c7663598726e78e1b5698& 🔏
8 hours before
8bqy3b
Коментирай