Отпадат 8 проекта за над 1 млрд. лв., други 22 са под риск
България ще направи всичко възможно да не загуби нито едно евро от над 11 млрд. лева (5.689 млрд. евро) европейско финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър по иновациите и растежа Томислав Дончев на брифинг в Министерския съвет.
Месец по-рано той беше песимист, че страната ни ще загуби второто плащане от над 1.4 млрд. лв. След атака от страна на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), че страната ни се отказва от ключови реформи и трябва да преработи Бюджет’2025, Томислав Дончев се коригира.
Днес той начерта свърхамбициозен план, който предвижда България да приеме необходимите закони и да направи реформите до средата на годината, които да отпушат второто плащане. Целта е да бъдат оползотвори над 70% (около 7.8 млрд. лв.) от средствата по ПВУ до края на август 2026 г.
Неусвоените около 30% (около 3.5 млрд. лв.) от ПВУ няма да бъдат загубени, а ще се инвестират във военната индустрия или за покриването на средства по военни поръчки, съобщи Томислав Дончев без да навлиза в конкретика. Единствено представи неговия прочит на европравилата – при изпълнени реформи, загуба на пари няма.
България се отказва от реализацията на 8 проекта по ПВУ, част от които ще бъдат реализирани с финансиране от други фондове. Други 22 проекта по ПВУ са под риск и тяхната съдба ще стане ясна в следващите месеци, каза Томислав Дончев.
Дали управляващите ще успеят да сътворят чудо и да спасят парите ще е ясно след година и 5 месеца, през които държавата трябва да оползотвори над 6 милиарда лева.
До момента са получени само 2.7 млрд. лв. (1.37 млрд. евро) по ПВУ, което е около една четвърт от средствата. От тях са усвоени 1.766 млрд. лева за 4 години, показват данните в публичния модул на информационната система за еврофондовете ИСУН 2020 към 24 март 2025 г.
Осем проекта за над 1 млрд. лв. отпадат
Решението кои проекти да отпадат от ПВУ е взето след разговори с Европейската комисия, каза Томислав Дончев. Така се е стигнало до 8 проекта за 1.02 милиарда лева, по които не се е случило нищо, допълни той.
Отпадат големият воден проект (300 млн. лв.), центърът за аерокосмически изследвания (110 млн. лв.), надграждането на телефон 112 (47 млн. лв.), за геотермални сондажи (343 млн. лв.), както и за зелен водород (64 млн. лв.), опазване на защитени зони от мрежата „Натура 2000“ (30 млн. лв.), изреди Томислав Дончев.
Отпада и проектът за дигитализиране на информационни масиви в администрацията, съдържащи регистрови данни (62 млн. лв.), става ясно от публикувания списък в NextGenerationEU.
Амбицията е половината от тези проекти да бъдат спасени и реализацията им да се осъществи от други източници. Модернизацията на ВиК мрежата вече беше прехвърлена за финансиране от програма „Околна среда“ 2021 – 2027. Частично – с около 40 млн. лв. ще се финансира и проектът за модернизиране на Центъра за аерокосмически наблюдения, като парите ще дойдат от Програмата за научни изследвания и иновации.
„Тези проекти отпадат, защото до момента по тях не е направено нищо. По някои от тях няма дори обявени обществени поръчки“, каза Томислав Дончев.
Рискови са 22 проекта за 2 млрд. лв.
Други 22 проекта за около 2 млрд. лева по ПВУ са определени като рискови. На тях им е даден срок от няколко седмици да наваксат изоставането. Напредъкът им ще се следи на ежедневна база, каза Дончев.
Той отказа да съобщи кои са рисковите проекти с аргумента, че „няма да прави стената на срама“.
От обясненията му стана ясно, че единият е санирането на частни жилища. Дончев е оптимист, че първата фаза за безплатното саниране на 756 блока може да се случи до края на август 2026 г., въпреки че за някои от тях все още няма подписани договори.
Втората фаза на санирането по ПВУ, която е с 20% самоучастие на гражданите, обаче ще се финансира по Националната програма през ББР, допълни той.
Нов прочит на европравилата
Вицепремиерът Томислав Дончев представи своя прочит на регламента за изпълнение на плановете за възстановяване и устойчивост.
Според него, ако България изпълни всички реформи, заложени по плана в рамките на предвидените 9 плащания, ще има право на целия ресурс, дори и някои инвестиции да не са завършени навреме.
По тази причина няма да има и загуба на средства, защото те ще могат да се използват за инвестиции във военната индустрия.
„Ако България се мобилизира и успее да изпълни всички реформи, тук правилата са различни от оперативните програми. Аз така чета европейското законодателство, че дори България да не е изпълнила всички инвестиции, тя не би следвало да връща средства. Тоест ние можем да се окажем в ситуация да получим повече пари отколкото можем да инвестираме в този ограничен срок от година и няколко месеца“, коментира Дончев.
Той припомни заявката на Еврокомисията пари от оперативните програми и плановете за устойчивост да могат да се пренасочват към отбрана. В момента правилата все още се обсъждат и предстои да бъде взето решение, но еврокомисарят Валдис Домбровскис, който отговаря за икономиката, е казал, че това е напът да се случи, посочи Томислав Дончев.
Следващите плащания
За да навакса изоставането с плащанията, България ще групира по няколко плащания, за да може да заяви и деветте в оставащата малко повече от година, обясни Томислав Дончев.
Той е оптимист, че второто плащане за България в размер на 724 млн. евро ПВУ, което беше замразено в края на 2024 г. заради неизпълнени реформи, ще бъде получено изцяло, без санкции, до средата на годината.
За целта още тази седмица депутати ще внесат в парламента промените в законите, включително и Закона за личния фалит, допълни Дончев. Той се надява Народното събрание да приеме нужното законодателство максимално бързо, за да се отпуши второто плащане.
След него България ще се възползва от техническата възможност да обединява няколко плащания, като следващото ще е до края на тази година. „Трябва да покажем героизъм от 2 до 9 плащане“, каза Дончев.
Той отказа да навлиза в детайли по спорните теми в сектор енергетиката с аргумента, че предстоят новини. Посочи единствено, че до голяма степен има съгласие с Брюксел как да се случи либерализацията на пазара на електричество на едро. „Либерализацията на пазара на дребно не е тема“, каза Томислав Дончев.
Източник: https://www.mediapool.bg/
📩 We send a gift from Binance. Verify > https://graph.org/GET-BITCOIN-TRANSFER-02-23-2?hs=77d807398b16a0dc86f084a37ebf19b9& 📩
1 week before
3jyhk0
Коментирай