ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА
Университетът в Илинойс, САЩ, установи, че протеините, свързани с болестта на Алцхаймер, са най-много при хората, които страдат от дихателни нарушения по време на сън. Тези белтъци се смятат за биомаркери на заболяването - наличието им говори за започнали промени в мозъка. Алцхаймер е най-често срещаният вид деменция и причинява
проблеми с паметта,
мисленето и
поведението
Деменцията е широко понятие за спада на умствените способности с годините. Болестта на Алцхаймер, която представлява до 80% от случаите на деменция, е прогресиращо опустошаващо заболяване. В крайния му стадий човек губи дори способността да се храни, да говори, да ходи. Оказва се, че дихателните смущения по време на сън се откриват при хора с ранна фаза на болестта.
Популярното име на респираторните паузи по време на сън е апнея. Асоциира се с хъркането, но не се изчерпва само с него. Най-грубо казано, за 10-ина секунди тялото “забравя” да диша и човек се събужда с шумно поемане на спасителната глътка въздух. Причината е невъзможност за дишане, докато човек спи, поради колапс на дихателните пътища. Честотата на симптома расте с възрастта, телесното тегло, хипертонията. Прекъсването на съня е много по-различно от обикновеното случайно събуждане, което е еволюционен защитен механизъм.
При обструктивна
сънна апнея хората
се събуждат дори и
по 60 пъти на нощ
Това разстройство на съня засяга около 35% от мъжете и 15% от жените. Явно доста често срещан проблем със здравето. Но на национална конференция по разстройствата на съня българските специалисти предупредиха, че и у нас
в до 80% от случаите
състоянието остава
недиагностицирано
През последните 5 г. много усилено се изследват връзките между обструктивната сънна апнея, отслабването на умствените качества и болестта на Алцхаймер. Общото в изводите на екипите е, че по различни начини се доказват паралели между дневната сънливост - последица от нощните апнетични събуждания, високото кръвно, инфарпкта и инсулта, захарния диабет и засугането на мозъка.
Последното проучване е проследило съня на хора от 71 до 78 г. и дали имат “алцхаймер белтъци”. Лошите протеини били най-много при хората с обструктивна сънна апнея. Според учените факторите за дихателното нарушение и честите събуждания имат роля и като рискови за алцхаймер. На тази основа най-малкото, което човек може да направи, е да лекува сънната апнея.
Източник: https:www.24chasa.bg
cnxmoycjty
2 months before
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?
Коментирай