5 от най-често задаваните въпроси за слънцето и кожата. Отговаря дерматологът

https://mreja.bg/senzacionno/5-ot-nay-chesto-zadavanite-vaprosi-za-slanceto-i-kozhata-otgovarya-dermatologat/167893 Mreja.bg
5 от най-често задаваните въпроси за слънцето и кожата. Отговаря дерматологът

В разгара на лятото и силното излагане на слънце, често не обръщаме внимание, докато не се появи проблем по кожата ни. Тогава, искаме или не, се озоваваме пред кабинета на дерматолога. За да сме полезни на хората и да предотврятим нежелани реакции и проблеми с нашата кожа, и да я съхраним за по-дълго време красива и здрава, помолихме д-р Илиана Георгиева да ни сподели кои са най-честите въпроси 

1. Каква е разликата между UV-А и UV-B лъчите на слънцето? Еднакво вредни ли са те?  

- Когато се говори за слънчево изгаряне, главните виновници са UV-B лъчите. Малцина знаят, че слънчевата светлина е съставена от няколко типа радиация, а именно: инфрачервена, видима и ултравиолетова, като ултравиолетовият спектър се дели на UVA, UVB, UVC, които се различават по дължина на вълната. Благодарение на UV-A вълните, кожата бързo потъмнява. UV-B лъчите са по-мощни и повредите, които причиняват на клетките на кожата, са свързани с изменения в клетъчното ДНК. UV-C лъчите са най-малко опасни за кожата, защото изцяло се поглъщат и реално не сме изложени на тяхното действие.  

2. Колко тежко може да бъде едно слънчево изгаряне и как да разпознаем симптомите му?  Може ли да се стигне до много сериозни увреждания и дори шоково състояние?

- Има 3 степени на слънчево изгаряне взависимост от това на каква  дълбочината е увреждането на кожата. 

При първа степен на изгаряне по кожата се вижда съвсем леко зачервяване. Пациентите съобщават, че я усещат по-суха, по-топла на допир, опъната, но болката не е силна. Причината за това е, че се засяга само най-горния слой на епидермиса.  

При втора степен на изгаряне, видими са мехури, изпълнени с бистра течност, оток и силна болка. 

Трета степен изгаряне засяга дълбоките слоеве на кожата, включително  дълбоката дерма. Засегната зона може да изглежда суха с черен център и заобиколена от кожа с втора степен на изгаряне. Тук понякога се налага лечение в болнични условия. 

3. Как да се предпазим от слънчево изгаряне? Действат ли „бабините рецепти“ като компреси с кисело мляко?

В 21 век има достатъчно модерни методи за намаляване на вредните фактори, които въздействат на здравето и кожата ни. Такъв е примерът с  пушачите и  алтернативните бездимни изделия, като никотиновите паучове, устройствата за нагряване и електронните цигари. Като лекар аз призовавам всички мои пациенти да откажат напълно цигарите, но това не винаги става бързо и лесно. При бездимните изделия от друга страна, липсва процес на горене и при използването им се отделят по-малко токсини в сравнение със стандартните цигари, чиито дим в резултат на горенето съдържа вещества, виновни за разрушаване на колагена и еластина в кожата. Препоръката е пациентите да избират по-малко вредните алтернативи на пушенето или пълен отказ от вредния навик.

Същото е и с т.нар. модерна слънцезащита. Днес, филтри срещу UV-лъчи има навсякъде. В декоративната козметика, гримовете, слънцезащитните продукти, дори в дрехите и чадърите на плажа.

За да не сте стигне до слънчево изгаряне, трябва да се избягват часовете между 11 и 16 часа, когато слънцето е най-силно и агресивно, т.нар. „вредни часове“. 

4. Как да изберем правилната слънцезащита? 

- При избора на слънцезащитен продукт е важно пациентите да се консултират със своя дерматолог и да се доверят на медицински марки, които провеждат много изследвания и са защитили патенти в сферата на слънцезащитата.

Кремовете трябва да бъдат с фактор поне 30. Абревиатура SPF заедно с цифрите 30 и 50 упоменава теоритичното време, което може да прекарате на слънце без да изгорите. 

Също така слънцезащитата трябва да предпазва както от  UV-A и UV-B лъчи, да се нанася по откритите части на тялото дори и само при разходка, а на плажа - през 2 часа. Деца, особено под 4-годишна възраст, трябва да са защитени поне с 50-и фактор.

5. След изгаряне на слънце мнозина от нас получават лунички, пигментации, бенки – защо? Опасни ли са те? 

- Излагането на слънце ускорява процесите на стареене на кожата. Тя става по-тънка, по-суха, с повече бръчки. В резултат на промяна на клетъчнното ДНК се появяват пигментации – кафяви петна по лицето, гърба, раменете. Опасността е по-сериозна при младите, защото кожата има памет. т.е. изгаряния в миналото могат да доведат до поява на различни доброкачествени и злокачествени новообразувания по кожата в много по-зряла възраст.

А ефелидите или т.нат лунички през летния сезон стават по-видими, но не крият опасност и не се налага тяхното премахване.

Нашият автор: Илиана Георгиева

Илиана Георгиева е лекар по дерматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс. 
Илиана Георгиева е член на Български лекарски съюз и член на Европейска Асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести. Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиника по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София. Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София. 
 
 
trud.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.