Пожарите в Амазония: може ли джунглата да стане савана (Снимки)

https://mreja.bg/komentar/pozharite-v-amazoniya-mozhe-li-dzhunglata-da-stane-savana-snimki/80295 Mreja.bg
Пожарите в Амазония: може ли джунглата да стане савана (Снимки)


Невиждани пожари съсипват горите в Амазония; а бразилският президент Жаир Болсонаро обвини без доказателства неправителствените организации, макар че точно той намали средствата за борба с пожарите.

Международната общност започна да обсъжда наказателни търговски мерки спрямо Бразилия. Болсонаро влезе и в задочен спор с френския президент Еманюел Макрон по темата.

Защо целият свят се вълнува от пожари в една конкретна държава, обяснява агенция "Ройтерс".

Най-важното

Амазонската джунгла е най-голямата тропическа гора на света и 60% от нея се намират в Бразилия. Гъстата растителност абсорбира големи количества въглероден двуокис, който се смята за основният фактор зад климатичните промени. Амазония е жизненоважна за борбата с глобалното затопляне, пише "Дневник".

Тя е изключително важна и за биологичното разнообразие, тъй като приютява уникални видове растения и животни.

Колко зле е положението

Тази година са регистрирани 78 383 пожара – близо половината от тях само през този месец. Броят им е скочил с 85% за година, показват данните на бразилската космическа агенция INPE.

В осем от деветте щата, в които се простира гората, има увеличения. Местните жители казват, че пожари има всяка година, но никога не са виждали нещо подобно, и че облаци дим висят над домовете им.

Какво ще стане с климата

Учените се боят, че ако унищожението на тропическите гори продължи, една критична точка ще бъде премината. След нея гората ще измре и ще се превърне в савана. Преди се смяташе, че въпросната критична точка е унищожението на 40% от Амазония; сега процентът се изчислява на 20-25.

Бразилският учен Карлос Нобре изчислява, че 15-17% вече са изчезнали.

Ако прагът бъде преминат, гората ще умре в идните 30 до 50 години. За същото време в атмосферата ще бъдат освободени около 200 млрд. тона въглероден двуокис, което пък ще попречи увеличението на температурите в световен мащаб да бъде задържано под 1.5-2 градуса по Целзий. А това е границата, която ще спаси света от най-унищожителните последици от климатичните промени.

Каква е причината

Пожари често биват палени, за да прочистят територия. След като мине сечта, спекуланти често подпалват останалата растителност, за да могат да продадат земята. По време на сухия сезон огънят лесно може да излезе извън контрол.

Според природозащитниците призивите на Болсонаро за повече развитие на земите в Амазония оставят подпалвачите с чувство на безнаказаност.

Обезлесяването е скочило 67% в сравнение с предишната година, като само през юли се е покачило тройно в сравнение със същия месец през 2018 г.

Какво прави правителството

Първоначално Болсонаро твърдеше, че пожарите са нещо нормално; после обвини неправителствени организации, че ги палят, за да навредят на кабинета. Доказателства нямаше и по-късно той се отказа от думите си.

След това заяви, че страната няма необходимите ресурси, за да се бори с огъня в толкова широк регион; каза и че няма да приеме чужди пари, защото това щяло да подкопае суверенитета на Бразилия.

Сега армията помага на пожарникарите, но не е известно колко войници са пратени и колко ефективна ще бъде намесата им.

Какво казва светът

Президентът на Франция Еманюел Макрон нарече пожарите "международна криза" и "екоцид". Кабинетът му заяви, че ще се противопостави на бъдещото търговско споразумение между ЕС и южноамериканския блок МЕРКОСУР, в който участва и Бразилия.

Великобритания и Германия изразиха тревога за Амазония, но и не намират предложението на Макрон за подходящо.

Американският президент Доналд Тръмп е предложил помощ на Болсонаро по време на телефонен разговор, но бразилски представители твърдят, че не получават съдействие от американците.

Бразилци протестират в десетина града, демонстрации е имало и пред бразилските посолства в Париж и Лондон.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.