Възможно ли е 2025 г. да се окаже година на положителни изненади за Европа?

https://mreja.bg/novini/vazmozhno-li-e-2025-g-da-se-okazhe-godina-na-polozhitelni-iznenadi-za-evropa/151408 Mreja.bg
Възможно ли е 2025 г. да се окаже година на положителни изненади за Европа?

Континентът е изправен пред икономически и политически предизвикателства, но възможности за възходящи изненади остават.

Политическата обстановка става все по-фрагментирана и поляризирана. Германия може да остане без стабилно правителство поне до изборите в края на февруари, а Франция вероятно ще трябва да изчака до изтичането на мандата на президента Еманюел Макрон през 2027 г.

Икономическите трудности се задълбочават. Растежът е в застой, безработицата се очаква да нараства, а ключови сектори като енергетика и производство са обременени от високи разходи, регулации и засилваща се конкуренция от Китай и САЩ. Влошената демография и високите нива на дълг също представляват сериозни предизвикателства за голяма част от континента.

Мрачните прогнози

Очакванията за растеж през 2025 г. са ниски. Консенсусната прогноза е за скромен ръст от 1,1%, като Bank of America предвижда дори по-нисък резултат от 0,9%. Тези прогнози предполагат сравнително умерени търговски ограничения от страна на новоизбрания президент Доналд Тръмп. В същото време проучване на Европейската централна банка показва, че икономическите рискове са предимно насочени надолу.

Този песимизъм се отразява и на финансовите пазари. Европейските акции, макар и близо до рекордни върхове, значително изостават от американските. Индексът Euro Stoxx 600 се търгува с 40% по-ниско спрямо S&P 500 въз основа на очакваните печалби за следващата година.

Възможности за положителни изненади

Въпреки мрачната обстановка, ниските очаквания създават възможност за възходящи изненади. Ето няколко потенциални фактора, които биха могли да повдигнат настроението през 2025 г.:

  1. Действия от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ):
    Ако ЕЦБ реши да намали основния лихвен процент до 1,5% или по-ниско от сегашните 3,0%, това би могло да стимулира икономическия растеж. Такава стъпка би облекчила натиска върху сектори като недвижимите имоти и строителството, подпомогнала проектите за декарбонизация и дала възможност за по-гъвкава фискална политика.

  2. Ранен край на войната в Украйна:
    Мирно споразумение при приемливи условия за Киев би премахнало една от най-големите несигурности за европейската икономика. Това би довело до по-ниски енергийни разходи и би стимулирало възстановяването и интеграцията на Украйна в единния пазар на ЕС.

  3. Фискална реформа в Германия:
    Макар че настоящият фаворит за канцлер Фридрих Мерц изглежда предпазлив по отношение на промяна на дълговата спирачка, натискът за по-високи разходи за отбрана и данъчни намаления може да доведе до по-гъвкава фискална политика. Подобряването на предлагането чрез структурни реформи също може да добави до 0,5% ръст към икономиката на Германия.

  4. Реформи в ЕС:
    Изпълнението на предложените от Марио Драги мерки за подобряване на конкурентоспособността на ЕС, дори частично, може да донесе положителни резултати. Освен това се наблюдава отслабване на съпротивата срещу издаването на общ дълг за финансиране на разходите за отбрана.

  5. Лидерство на европейско ниво:
    Урсула фон дер Лайен показа, че е готова да поема политически рискове, както беше с подписването на търговското споразумение между ЕС и Меркосур. Такъв вид решителност може да вдъхне увереност в бъдещето на блока.

Възможно ли е Европа да изненада?

Докато текущите прогнози са далеч от оптимистични, потенциалът за позитивни изненади не може да бъде изключен. Ако ЕЦБ, политическите лидери и правителствата успеят да се адаптират към предизвикателствата, 2025 г. може да се окаже повратен момент за Европа – момент, който да преобърне мрачните очаквания и да вдъхне нова увереност в бъдещето на континента.

Източник: Financial Times

Превод и редакция: otupor.com

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.