„Там има много пари“. Поредният политически сблъсък за боклука на София

https://mreja.bg/novini/tam-ima-mnogo-pari-poredniyat-politicheski-sblasak-za-bokluka-na-sofiya/159849 Mreja.bg
„Там има много пари“. Поредният политически сблъсък за боклука на София

Проблемите с боклука на София доведоха до поредния публичен политически сблъсък в Столичния общински съвет. Три часа управляващи и опозиция спориха кой е по-виновен за създаването на тези проблеми. До решения така и не се стигна.

Арена на поредния сблъсък по темата стана Столичният общински съвет, който се събра извънредно в петък. Целта беше да бъдат изслушани кметът Васил Терзиев, директорът на завода за боклука Николай Савов, представители на Министерството на околната среда и водите, на здравното министерство и на контролните органи към тези две ведомства.

Представители на държавните институции така и не се явиха, въпреки че през последните седмици министърът на околната среда Манол Генов на няколко пъти каза, че има проблеми със завода за отпадъци и дори заяви, че депото към него може да се запълни по-бързо от очакваното и да се стигне до криза с боклука и балиране на отпадъци. Регионалната инспекция по околната среда и водите пък направи няколко проверки на съоръжението край софийското село Яна.

Така спорът си остана предимно политически с елементи на лични нападки, докато заседанието не беше прекратено заради липса на кворум, след като съветниците от „Продължаваме промяната-Демократична България“/“Спаси София“ излязоха от залата.

От ГЕРБ и БСп повтаряха, че заводът за боклука не се управлява добре, има много нарушения и се е превърнал в най-голямото незаконно сметище. Кметът Васил Терзиев пък отвърна, че „в боклука има много пари“, а „отичането“ на средства е спряло след смяната на ръководството на завода и отстраняването на наследените проблеми.

От цялата говорилня, която по същество повтори тезите на двете страни по темата от последните седмици и месеци, стана ясно, че проблеми с боклуците на София има (и то от години), а решения не точно.

Събирането на боклука

Проблемите започват с изхвърлянето и събирането на боклука. Разделното събиране в София е недостатъчно. В целия град има около 3000 точки с цветни контейнери. Опитът на местната власт да увеличи бройката и да уеднакви двете действащи системи за разделно събиране за момента катастрофира. Новите правила за организациите за разделно събиране бяха обжалвани и съответно в момента стоят на трупчета.

Сивите контейнери, в които се изхвърлят битовите отпадъци, се събират от компании, с които общината има договори, подписани по време на управлението на Йорданка Фандъкова. На година само за събирането и транспортирането на боклука се дават по около 160 млн. лева, които пък идват от такса смет, плащана от хората с имоти в общината. Преди седмица от

Общината обявиха, че са разкрили схема за източване на общинските пари за чистене. Тя включвала докарването на отпадъци от други общини, които се претоварват на депото, ползвано от две от почистващите фирми в София, и след това се карат в завода за боклука. Нарушението беше открито при фирмите „Зауба“ и „Грийн партнърс“, свързвани с Румен Гайтански – Вълка. За него е наложена санкция от 6000 лева.

От БСП коментираха, че договорите за чистене се подписват от общината, те изтичат, а нова обществена поръчка за тази дейност няма. От ГЕРБ пък се усъмниха, че другите дружества, които чистят в града, не се проверяват. На съмненията им от „Продължаваме промяната – Демократична България“ отговориха, че това е един от мотивите за активността на „икономическото мнозинство“ в СОС по темата с отпадъците. И намекнаха, че се правят опити за вкарването на нов играч в този бизнес за милиони. В същото време обясниха, че искат в новата поръчка да има изисквания за поставяне на сензори на кофите за боклук, както и на камионите, които събират сметта, за да може работата на фирмите да се контролира изкъсо.

Заводът за боклука

Основната теза на ГЕРБ е, че Васил Терзиев и назначеният от него директор на завода за боклука Николай савов не управляват съоръжението добре. Допускат се нарушения на законодателството и комплексното разрешително като заравяне на вече произведен RDF в депото към завода.

Причината – там се изхвърля RDF. Според директора на завода за боклука към момента четвъртата клетка на сметището ще стигне за още 40 месеца. Преди около година от общината обявиха, че тя може да се запълни за половин година, ако заводът за отпадъци не заработи по-добре.

Нерешен остава обаче въпросът с трайното решение за горивото от боклук, произвеждано в завода. Самият той беше проектиран като част от цялостна система за отпадъците, която трябваше да бъде завършена с инсталация за производство на енергия от боклук към една от централите на „Топлофикация – София“. Този проект обаче няма да бъде реализиран, а от администрацията на Васил терзиев твърдят, че работят по трайно решение, без да казват какво точно е то. Ясно е обаче, че едва ли ще е факт до края на настоящия кметски мандат.

Източник: https://www.mediapool.bg/

1 Коментара

John

1 day before

oldVQgMx cTx ctvUXC RFUaL iFvLJcv InRqn

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.