Голяма "сурвачка" с до 70% по-високи местни данъци и такси ни очаква догодина

Най-масово се вдига такса смет в областните градове, в по-малки населени места достига до 220%

https://mreja.bg/novini/golyama-survachka-s-do-70-po-visoki-mestni-danaci-i-taksi-ni-ochakva-dogodina-6/150611 Mreja.bg
Голяма "сурвачка" с до 70% по-високи местни данъци и такси ни очаква догодина

Най-масово се вдига такса смет в областните градове, в по-малки населени места достига до 220%

Редица общини общини и повечето областни градове вдигнаха местните данъци и такси в последните дни. Увеличението става без много шум и големи дебати, така че повечето българи ще бъдат неприятно изненадани от "сурвачката" за 2025 г.

Масово поскъпва такса смет, следвани от данък сгради, поскъпват патентни данъци, туристически такси и налози за покупка на имоти и коли, показва проверка на Dir.bg.

Средно между 30 и 70% по-скъпа такса смет ще плащат в различните областни градове, а аргументът за това е, че ставката не е била променяна от 10, дори 15 години. Сумата зависи от данъчната оценка/основа на имота и увеличението в различните градове варира между 20 и 60 лева за стандартен апартамент от 70 квадрата. Важна е, разбира се, и локацията му.

"Това е непопулярно, но правилно решение", коментира  кметът на града Пенчо Милков с аргумента, че тя не е променяна от 2012 г. В същото време разходите за дейността са се увеличили и ако тарифата остане същата, ще има недостиг от близо 8 млн. лв. в план-сметката на общината.

В община Бяла се вдига с 30%.


В Пловдив такса смет скача с 44% за граждани и 45% за бизнеса. Кметът Костадин Димитров подчерта ползите от вдигането на таксата: Запълнените контейнери ще се извозват два пъти на ден, ще има 6 площадки по районите за изхвърлянето на едрогабаритните отпадъци. Завишено ще бъде и метенето на улиците. 


В Асеновград увеличението е с 20%, като от 5,2 промила става 6,25 промила.

Такса смет в Стара Загора скача с 16% с аргумента, че не е променяна от 10 г. Увеличението й не е лека и лесна тема, нито пък политически въпрос, а е въпрос на сметки, изчисления и икономика, изтъкна пред съветниците кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров.

"За разлика от Община Пловдив или някоя друга от по-големите общини в България, Стара Загора има 51 села. Оттам идват проблемите с чистотата, защото камионите трябва да пътуват по 50-60 километра за извозването на отпадъка, а тези села трябва да се обслужват. Това са реалности, с които трябва да се съобразяваме - в голяма степен градът поема в момента чистотата и транспорта на селата и оттам трябва да дотираме, за да съществува услугата", описа ситуацията кметът. "Солидарният модел може да не е най-перфектният, но е това, което имаме в момента и работи. В момента, в който парламентът измисли друг модел, ние ще го въведем", каза още Живко Тодоров.

Карлово такса смет скача с между 12 и 15 лева годишно, а за селата - между 3 и 9 лева. Вдигат и данък сгради като в зависимост от зоните в града повишението е между 11 и 24 лева годишно, а по селата скокът е с около 7-8 лв. годишно. Някои от данъците не са актуализирани от 2008 година, други - от 2011-а, от 2017-а, посочи кметът Емил Кабаиванов.

В Благоевград увеличението на такса смет е с около 30%. Разходите за сметопочистване и извозване на боклука за следващата година, сочи план-сметката на общината, ще са с около 5 милиона повече.

"Всички граждани на България трябва да знаят, че увеличението на бюджета за отпадъците е нещо, което няма да спре. То пряко се влияе от онези фактори в икономиката, които гарантирано растат и които растат с инфлацията и често над инфлацията - минимална работна заплата, енергията, горивата и техническите средства, инвестициите в технически средства и поддръжка", обясни Методи Байкушев, кмет на Благоевград.

Такса смет във Варна скача със 53%. Така от догодина жителите на града ще плащат такса за битови отпадъци от 1,5‰ върху данъчната оценка. 
 

"Разбира се, всеки един гражданин няма как да е доволен от вдигането на таксата му. От друга страна, обаче, вдигането на таксата е необходимост заради това, че искаме да подобрим чистотата в града. Това не е само проблем на Варна, а е проблем на всички общини", посочи кметът Благомир Коцев.

Такса смет в Бургас не е актуализирана от 15 години. От догодина тя става 3 промила при сегашните 1,3. Данък-сгради скача с около 30%. Това означава около 8-9 лева повече годишно за едно домакинство, сочат разчетите на общината.  

Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги. Част от мотивите за повишението са инфлацията, ръстът на минималната работна заплата, както и фактът, че много от тях не са вдигани години наред.

В Несебър вдигат туристическия данък, който е включен в цените на нощувките.

Увеличението на такса смет във Велико Търново е между 2,00 и 4,00 лева на месец, в зависимост от размера на жилището и данъчната оценка.

В Добрич такса смет се вдига от 1,6 промила до 1,8 промила, като одобриха и 2 417 986 лева за дейност "Чистота". Данък сгради скача от 1,3 на 2,5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. Досега масово данъкът за жилищата в града бе от порядъка на 40-50-60 лв., а през следващата година ще нарасне на 90-100 лв.

В Свищов такса смет скача с 44%. За жилищни имоти в града е от 8,85 на 12,77 промила, а за нежилищни - от 16,43 на 23,74 промила. Освен това общинските съветници одобриха и разход от 6 103 544 лева за 2025 г. за осъществяване на дейностите по поддържането на чистота, които ще се покрият от такса смет.

В Троян таксата за битови отпадъци се вдига с 15% в града за жилищни имоти, с 20% за селата и с 10% за нежилищните имоти. Въпреки предвидените промени, Община Троян остава с данъци и такси под средните за страната, посочи кметът Донка Михайлова. 

В Свиленград вдигнаха ставката върху недвижими жилищни имоти от 1,8 на 2,5 промила и за нежилищните имоти - от 2,0 на 2,5 промила, както и на налога върху моторните превозни средства. В сила за следващата година остава такса смет, която за жилищни имоти в Свиленград е 4,7 промила, за селата от първа група 5,2 промила и за селата от втора група - 5 промила.

Увеличение на таксата за битови отпадъци гласува и Общинският съвет в Доспат. В някои населени места скокът на налога ще е до 220%. В мотивите си към докладната кметът Елин Радев посочва, че причината е покриване на недостиг в дейностите по чистота в размер на 241 155 лв., както и предстоящата смяна на методиката за изчисляване на таксата на принципа "замърсителят плаща".

В Търговище от 1 януари таксата ще се изчислява на база 3,2 промила върху данъчната основа на имотите. Размерът на такса битови отпадъци за нежилищните имоти на физическите лица и предприятията се запазва без изменение, като остава 4,5 промила.

Ивайловград също гласува за по-високи местни данъци и такси, сред които е и такса смет - за жилищните имоти в Ивайловград тя ще е 4,75 промила, а по селата - 9,5 промила.

По-високи данъци ще плащат и в Смолян. Повишават се налозите за битови отпадъци, данък сгради, данък не жилищни имоти и данък МПС. Данък сгради се вдига от 1,7 промила за физически лица и 1,9 промила за юридически лица на 2,2 промила за всички, като така увеличението е близо 30%. Данък придобиване на имоти се повишава от 2,5 промила на 2,8 промила. Увеличението на данъка за МПС е от 10 % до 20 % за различните категории автомобили.

От 1,2 промила върху данъчната оценка на 2 промила скача данък сгради в Кърджали. Увеличението е около 60 процента.

От първи януари догодина в Хасково ще плащат по 2,5 на хиляда вместо досегашните 2 на хиляда за данък "недвижимо имущество". Вдига се и налогът за възмездно придобиване на имущество, като при покупко-продажба занапред вече ще се дължат три процента, вместо 2,6 на сто.

За разлика от повечето областни градове, София не вдига такса смет и данък сгради. Туристическият данък обаче се променя с аргумента, че години наред не е променян. Той се заплаща от посетителите на местата за настаняване в града, така че няма да засегне софиянци. Например за петзвезден хотел стойността от 1.20 лв. ще стане 3 лв., а за хотелите с четири звезди се предвижда увеличение на данъка от 1 лв. на 2.50 лв.  Планирано е увеличение и на патентния данък, който се заплаща веднъж годишно от бранша като за  Airbnb жилищата скача от 25 на 250 лева.

Още редица други малки и по-големи общини вдигат местни данъци и данъците с аргумента, че не са ги пипали от години.

Но и през следващите години такса смет ще продължи да нараства, защото, за да плащаме по-малко, трябва да се научим да събираме боклука си разделно.
Източник: dir.bg
 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.