"Джерусалем пост": Турция и Израел се доближават до военен сблъсък в Сирия

Двата най-важни американски съюзника в региона имат разминаващи се интереси

https://mreja.bg/novini/dzherusalem-post-turciya-i-izrael-se-doblizhavat-do-voenen-sblasak-v-siriya-2/151815 Mreja.bg
"Джерусалем пост": Турция и Израел се доближават до военен сблъсък в Сирия

Двата най-важни американски съюзника в региона имат разминаващи се интереси

През последните години дипломатическите отношения между Турция и Израел търпят серия от сривове и спадове. Ситуацията в Сирия обаче за пръв път създава риск от директен военен сблъсък между двете държави, пише в. "Джерусалем пост".

Предистория на отношенията между Израел и Турция
Партията на справедливостта и развитието в Турция (съкратено AKP или AK Parti) спечели своите първи избори през 2002 година. През 2005 г. министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган прави първото си посещение в Израел. Целта му е да укрепи търговските и военни връзки между двете държави и да постави основите на дълготраен мир в Близкия изток.

Ердоган води със себе си голяма група бизнесмени, които присъстват на срещите с тогавашния израелски премиер Ариел Шарон и президента Моше Кацав. През 2006 година Израел нарича отношенията си с Турция "перфектни". Икономическите взаимоотношения между двете страни процъфтяват. Турция е една от най-посещаваните туристически дестинации за израелските граждани.

Анкара обаче осъжда войната на Израел в Газа през 2008-2009 година и това води до първия дипломатически разрив между двете държави през този век.

През 2010 г. хуманитарен конвой от шест кораба за Газа с активисти от "Флотилията на свободата за Газа" е нападнат от израелски командоси. Сблъсъкът води до смъртта на девет турски граждани и допълнително обтяга отношенията между двете страни.

Въпреки това, през 2013 година, премиерът Бенямин Нетаняху се извинява за инцидента, с което стартира процес на нормализация. През 2016 година е подписан договор, слагащ край на разрива в отношенията на двете страни.

Но макар икономическите и туристическите връзки да не са прекъснати, дипломатическите отношения отново търпят последователни спадове.

През 2018 г. Турция и Израел отзовават посланиците си заради напрежение около ивицата Газа и Йерусалим.

По време на конфликта в Нагорни Карабах през 2020 г. Израел открито подкрепя Азербайджан, който е съюзник както на Турция, така и на Израел. Въпреки това, след като Турция обвинява Израел за дестабилизацията в Кавказ, израелският министър на отбраната Бени Ганц обвинява Турция в разпалването на война в региона.

По-късно е направен още един опит за подобрение, включително посещението на израелския президент Ицхак Херцог в Анкара през 2022 г.

Войната на Израел срещу Хамас в Газа кара Ердоган да обяви, че прекратява всички отношения с еврейската държава. През април миналата година двете страни взаимно въвеждат търговски ограничения една срещу друга.

Междувременно Турция се присъединява към южноафриканска петиция, обвиняваща Израел в геноцид в Газа пред Международния съд (ICJ). По време на войната Анкара доставя на палестинците в Газа тонове хуманитарна помощ.

От началото на 2024 година Турция започва да извършва периодични арести на хора, обвинени за "шпиони на Израел".

Туризмът, основен аспект на двустранните отношения между Турция и Израел, също почти изчезва. Турция, която някога беше топ дестинация за израелците, вече не е такава. В момента дори няма директни полети между двете страни.

Ситуацията в Сирия
Конфликтът в Сирия започна на 15 март 2011 година и за повече от десетилетие режимът на Башар Асад успяваше да задържи властта си. В тлеещата гражданска война Турция и Израел подкрепяха противниците на Асад. Двете страни обаче не станаха съюзници.

В края на 2024 година властта на Башар Асад рухна изненадващо за дни. Тя бе пометена от подкрепяните от Турция бунтовници, обединени около Абу Мохамед ал-Джолани. От създаването си през 2017 година неговата организация "Хаят Тахрир аш Шам" или HTS поддържа важни икономически и политически връзки с Анкара.

Междувременно, Израел призна, че от години поддържа тайни отношения с кюрдите в Сирия, виждайки в тях потенциален съюзник. Организацията им "Сирийски демократични сили" или SDF има де факто автономия в североизточната част на страната.

Турция, която се стреми да затвърди влиянието си в Сирия, се притеснява от наличието на кюрдска автономия. Новата власт на ал-Джолани също не изглежда благосклонна към кюрдската автономия, макар да описва бъдещето на Сирия като на многонационална държава.

Към днешна дата и Турция, и Израел имат свои военни сили на терен в Сирия - всяка в различни райони, пише "Джерусалем пост".

"Турция е много решителна относно интересите си в Сирия и Ердоган иска да затвърди влиянието си там", казва проф. Ефрат Авив, експерт по Турция от Катедрата по обща история на Университета "Бар-Илан" и Центъра за стратегически изследвания "Бегин-Садат".

"Това включва масивни инвестиции, включително в кюрдски райони, за да стане сирийското общество про-турско. Турция иска напълно да унищожи амбициите за независимост на кюрдите."

Анкара разглежда ръководените от кюрдите SDF като продължение на Кюрдската работническа партия (ПКК) - групировка, която тя смята за терористична организация. Освен това Ердоган последователно се зарича да елиминира кюрдското военно присъствие по южната граница на страната си.

Израел от своя страна има интерес от съществуването на кюрдската автономия. Освен това след падането на Асад Израел навлезе в ивица от територия в Сирия.

Нетаняху описа решението като отбранително и временно и подчерта, че целта му е да гарантира, че нито една от групировките, борещи се за властта в Сирия, няма да представлява заплаха. Израелският премиер обаче не даде срок за военното присъствие на сирийска територия.

Риск от въоръжен сблъсък
Рискът от военна конфронтация между Израел и Турция става все по-реален, пише "Джерусалем пост". Това е мнението и на Комисията на Нагел, която е създадена по директива на израелския премиер Бенямин Нетаняху. Целта ѝ е да формулира концепцията на израелската армия през идното десетилетие.

"Израел трябва да се подготви за пряка конфронтация с Турция", твърди последния доклад на Комисията на Нагел, цитиран от "Джерусалем пост".

В него се предупреждава, че амбициите на Турция да възстанови влиянието си от османската епоха могат да доведат до повишено напрежение с Израел, което потенциално да ескалира в конфликт.

Докладът подчертава риска сирийски фракции да се обединят с Турция, създавайки нова и значителна заплаха за сигурността на Израел.

"Заплахата от Сирия може да се развие в нещо още по-опасно от иранската заплаха," се посочва в доклада, който предупреждава, че сили, подкрепяни от Турция, може да действат като прокси и да засилят регионалната нестабилност.

"Ставаме свидетели на фундаментални промени в Близкия изток. Иран дълго време беше нашата най-голяма заплаха, но нови сили навлизат в арената и трябва да сме подготвени за неочакваното. Този доклад ни предоставя пътна карта за осигуряване на бъдещето на Израел", коментира Бенямин Нетаняху.

Документът посочва, че Израел трябва значително да развие силите на армията, като закупи нови изтребители F-15, самолети-цистерни за презареждане във въздуха, дронове и сателити.

"Съществува вероятност за бъдеща военна конфронтация между Израел и Турция", каза проф. Ефрат Авив. "Това е безпрецедентно, както и всички събития, на които ставаме свидетели в региона напоследък."

Статия на "Уолстрийт Джърнъл" от края на миналата година описва Турция и Израел като основните печеливши от падането от власт на Башар Асад, но заключва че това събитие може да влоши отношенията между двата най-важни американски съюзника в региона.

Враждебността между Израел и Турция не може да се сравнява с дългия и кървав конфликт между Израел, Иран и неговите проксита. Освен това Техеран официално иска да заличи еврейската държава от картата на света.

Притеснението на властта в Израел обаче е, че една нова, водена от Турция ос от сунитски ислямисти, може да се превърне в също толкова сериозна опасност с течение на времето.

След падането на Асад израелските военновъздушни сили извършиха масирани въздушни удари срещу сирийски военни бази, летища, оръжейни складове и ракетни системи. По този начин те унищожиха напълно офанзивния капацитет на Сирия. Междувременно новата власт на ал-Джолани обяви, че не иска да води война с Израел и вместо това смята да се съсредоточи върху възстановяването на Сирия.

И макар отношенията между правителствата на Ердоган и Нетаняху да са на най-ниското си ниво, то дипломацията между Турция и Израел все още е възможна.

Въпреки наблюдаван спад, Турция и Израел продължават да са важни икономически партньори.

"За Турция отношенията с Израел са важни, за да запази достъпа си до палестинците както в Газа, така и на Западния бряг", заявява Коен Янарочак, изследовател в Центъра "Моше Даян" към университета в Тел Авив, цитиран от ТПС и БТА

"Израел трябва да се съсредоточи върху собствените си интереси край Голанските възвишения и Ливан, като същевременно избягва ненужни провокации с Турция", твърди той.

"За да избегне непреднамерени сблъсъци, Израел трябва да установи ясни канали за комуникация с Турция, подобно на това, което направи с Русия за координиране на операциите в Сирия", казва Янарочак.

Израел извършваше серия от въздушни удари по режима на Башар Асад без това да застрашава интересите на неговия съюзник Русия.

"Ако турските сили се придвижат на юг и попаднат в близост до израелски военни или съюзници, потенциалът за непреднамерени сблъсъци ще нарасне драстично", каза той.

"Небето е пределът за това, докъде може да се влоши тази ситуация", предупреждава Янарочак.

Въпреки влошаването на отношенията между израелските и турските лидери, Янарочак е категоричен, че диалогът е от съществено значение. Той призова за тиха дипломация чрез израелската "Мосад" и турските разузнавателни служби.

"Не можем да си позволим да оставим напрежението да ескалира безконтролно", каза той. "За Израел, който е заобиколен от врагове, не е нужно да добавя още един враг".
Източник: dir.bg
 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.