Шефкет Чападжиев с високо отличие, наградиха го със „Златна лаврова клонка“ в Чикаго

https://mreja.bg/komentar/shefket-chapadzhiev-s-visoko-otlichie-nagradiha-go-sas-zlatna-lavrova-klonka-v-chikago/84808 Mreja.bg
Шефкет Чападжиев с високо отличие, наградиха го със „Златна лаврова клонка“ в Чикаго


Генералният ни консул в Чикаго Иван Анчев връчи на българския филантроп Шефкет Чападжиев наградата "Златна лаврова клонка", най-високото отличие на Министерството на външните работи, предаде БТА.

Чападжиев се занимава и с благотворителна дейност - финансира болници и сиропиталища, изгражда църкви и джамии. В началото на 2019 родопчанинът от Чикаго дари на родния Мадан 1 млн.долара. Това е поне стотното му дарение, припомни във фейсбук профила си Нери Терзиева, която свидетелства, че Чападжиев е помагал на много българи през годините, без значение дали са християни или мюсюлмани.

Роден на 24 април 1939 г в Мадан. Емигрира в Чикаго, САЩ през 1963 г. Пристига в САЩ с по-малко от един долар в джоба си. Хваща се да рекламира олио пред най-прочутия небостъргач в Чикаго, където по-късно си купува 88-ия етаж. За няколко години се превръща в най-богатия българин в САЩ. Наричан е Краля на печатарите.

Успелият ни сънародник е споделял неколкократно, че душата му се изпълва с радост, когато чуе да се споменава името на България в САЩ.

"Обичам да чуя нещо добро за България", заявява Чап, какъвто му е псевдонимът.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.