Автор за "Гласове": Добри Димитров, професор по хидрология и хидроложки прогнози
На 13.02.2025 в няколко емисии новини Асен Василев съобщи за предстоящото сключване на споразумение с Гърция за водите на р. Арда за срок от 60 години. Считайки такова споразумение за недопустимо и изцяло против интересите на България, реших да напиша това мнение, което изпращам на някои колеги, някои медии и партия ГЕРБ.
Хидроложки аргументи:
1. В последно време стана популярен въпроса за климатичните промени. Дългосрочните модели и климатични сценарии сочат, че в нашия регион ще се увеличат безвалежните периоди, валежите ще станат по-редки и поройни, повишава се вероятността от намаление на годишния обем на речния отток, поради неравномерното разпределение и намаляване на валежите и увеличение на загубите от изпарение.
Извод: Годишният ресурс на оттока на р. Арда е неясен за период, например, пет години, да не говорим за повече години, и няма как държавата да поеме задължение за конкретно количество вода.
2. Пълноводието на р. Арда е през зимата, когато България има нужда от ел.енергия. Гърция се нуждае от вода през лятото, тоест каскадата трябва да акумулира определени обеми, които няма да може да ползва през зимата при нужда.
Извод: България ще търпи загуби от непроизведена ел. енергия в необходимото за нея време.
3. Използваемият обем на язовирите в каскада Арда с течение на времето непрекъснато намалява, поради затлачването с наноси. Арда е поройна река, при високи води влачи значителни количества, които се утаяват в язовирните езера. Ефектът от този феновен за период от десет и повече години ще е значителен. Трябва да бъдат направени измервания за уточняване на ключовата крива на всеки язовир и да бъде определена скоростта на затлачване.
Извод: При намаляване на използваемият обем на язовирите те няма да могат да пренасят вода от сезона на пълноводие към летния сезон и може да се наложи каскадата да работи само за нуждите на Р.Гърция.
4. Арда е поройна река, генерира катастрофални наводнения. Само притоците Върбица и Крумовица могат да генерират висока вълна от 1500-2000 куб.м./сек, съизмерима с оттока на р. Дунав в нашия участък при ниски води. България поставя ли пред Гърция въпроса за получаване на средства срещу предпазването от тези наводнения?
Страната ни трябва да прояви претенции за инвестициите и разходите които прави за функциониране на каскадата.
Конюнктурни аргументи:
5. В заявлението си Асен Василев приравнява 60 годишния ресурс на водите на р. Арда с достъпа до пристанище Александрополис и пътна връзка на Маказа с Русе. Последното е погрешно защото:
- водата е стратегически ресурс и при сегашната тенденция за намаляване на водните ресурси в нашия регион, цената и непрекъснато се покачва. След 10 – 15 години може да стане „златна“. Може да се наложи да се прехвърлят води от Арда към селищните системи в Южна България за питейно-битови и други нужди.
- пътната връзка между Маказа и Русе е по-скоро гръцки и румънски интерес, България може да участва само частично.
- какви ще са условията на достъпа до пристанище Александрополис? Готова ли е България да се възползва от това? Няма ли да се получи нещо подобно на договора с Боташ, имаме терминали - не ни трябват, но плащаме.
6. Помощта на България за гръцкото поливно земеделие е в ущърб на конкурентното родно производство в района. Не трябва ли най-напред да помогнем на поливното земеделие у нас?
7. Водите на Арда през следващите 60 години не са наши, те са на децата ни. Нелоялно е да сключваме неизгодни сделки за тяхна сметка.
8. Сключването на договор за водите на Арда не е приоритет за България, то е гръцки приоритет.
Извод: Сключването на договор за водите на р. Арда е възможно за период не-повече от 3 - 4 години, като може текущо да се подновява в зависимост от конюнктурата. Най - добре е водата да се заплаща, а средствата да се натрупват във фонд за подпомагане на българското поливно земеделие.