Българската номинация за новата Еврокомисия Екатерина Захариева и предложеният от Гърция за еврокомисар на устойчивия транспорт и туризма Апостолос Дзидзикостас са получили одобрението на най-много политически групи в Европейския парламент след изслушванията тази седмица.
Това става ясно от публикация на кореспондента на европейското издание на Politico в Брюксел Макс Гриера.
Той разказва за сложните политически игри и задкулисни преговори, които са съпътствали обсъжданията на някои от другите номинации.
"Вместо процес на обективен контрол, изслушванията станаха жертва на два случая на политически игри. Всяка група защитава своето независимо от всичко. В сряда парламентът одобри кандидатите за еврокомисар от Белгия и Швеция Хаджа Лахбиб и Джесика Росвал – но само след значителна задкулисна търговия", отбелязва журналистът.
„На теория изслушванията за потвърждение са чудесен инструмент за проверка на бъдещите комисари. На практика партийно-политическото противопоставяне компрометира това“, се допълва в статията.
Гриера публикува таблица с позициите на осемте политически групи в ЕП, от която става ясно, че номинациите на България и Гърция са получили най-голямо одобрение след проведените общо 20 изслушвания през седмицата.
Кандидатурата на Екатерина Захариева е получила "Да" от всички групи с изключение на Групата на левицата (The Left), които са я отхвърлили. Все още се очаква полицията „Европа на суверенните нации" (ESN) за нейната номинация.
ESN обаче са отхвърлили Апостолос Дзидзикостас, а левите са се въздържали при гласуването.
Всички останали кандидатури са отхвърлени от поне две, или повече, от парламентарните групи.
Превод "Труд"