Вотът е в последния ден за номинации за кандидати за нов главен прокурор, реши прокурорската колегия на ВСС
На 29 юли ще бъдат избрани новите шефове на Специализираната прокуратура и на Апелативна прокуратура - София. Това реши вчера прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Любопитното е, че това е и последният ден, в който кадровиците могат да номинират кандидати за главен прокурор.
И двата избора
за шефове са
повторни,
след като предходните процедури се провалиха.
В края на м.г. Даниела Начева бе единствен кандидат за ръководител на Специализираната прокуратура. Позицията остана вакантна, след като Иван Гешев бе избран за зам. главен прокурор.
Неочаквано обаче Начева оттегли кандидатурата си още преди избора в прокурорската колегия и посочи “лични причини” за решението си. Тя бе и и. ф. ръководител на структурата, която разследва мафията и престъпленията по служба на властта. Начева се отказа и от този пост и я замени
Димитър Петров,
който е единственият
кандидат за поста
Оптимизирането на човешкия ресурс в обвинението, извършване на активна ревизионна и контролна дейност по преписките и делата, срочността по разследванията, утвърждаване на екипния принцип на работа, продължаващите обучения на магистрати и служители са сред акцентите, които Петров поставя в концепцията си за управлението на Специализираната прокуратура.
Той посочва, че следва да има и нови критерий за дейността ѝ, а не да са еквивалентни с тези на други структури в съдебната власт.
Сред причините са големият брой обвиняеми, множеството СРС-та, както и сложните експертизи, с които работи спецпрокуратурата.
Не по-малко заплетена е ситуацията и в Апелативна прокуратура - София.
Сегашната шефка Албена Вутова бе единствен кандидат в началото на годината. Тогава обаче прокурорската колегия на ВСС отказа да я избере, като 4-ма я подкрепиха, а 5 от членовете бяха против.
Кадровиците отбелязаха, че в концепцията ѝ няма нищо иновативно. След това Вутова се кандидатира отново и получи подкрепа от всичките си колеги в апелативната прокуратура, но в предстоящата процедура ще има и
конкуренция в
лицето на районния
прокурор на София
Радослав Димов
В новата си концепция Вутова е заложила мониторинг на дейността на териториалните отделения.
Те бяха разкрити след окрупняването на районните прокуратури в Белоградчик, Кула, Брезник и Трън. Прокурорката посочва още, че ще оказва съдействие на окръжните прокуратури в процеса на продължаващата реформа на съдебната карта.
Нейният конкурент Радослав Димов в момента е начело на най-голямата прокуратура в страната - софийската районна.
“Ако бъда избран, ще се стремя да съблюдавам справедливото и равномерно натоварване на прокурорите не само в апелативната прокуратура, но и в прокуратурите в района ѝ, пише в концепцията му. Той посочва и че ще сформира съвет на окръжните прокурори и градския прокурор на София. Магистратите ще провеждат работни срещи на всеки 3 месеца, а ако се налага, ще присъстват и шефовете на районни прокуратури.
Източник: https:www.24chasa.bg