На обслужваната от ЧЕЗ Разпределение територия в Западна България дружеството разполага с 18 000 км електропроводи и стотици стълбове. Тази система осигурява тока за населението от тази част на страната, но пък е основната опасност за живота на дивите птици. Според съвременните изследвания в различни страни смъртността на птиците заради рисковите надземни електропроводи е основния проблем, водещ до загуба на биологичното разнообразие.
За да спаси живота на прелетните и гнездещите у нас птици през 2017 г. ЧЕЗ Разпределение започна с европейско финансиране изпълнението на проекта "Опазване на застрашени видове птици чрез обезопасяване на опасни за тях въздушни електропроводи в защитените зони в Западна България. Целта е да се намали смъртността на птиците от токови удари и осигуряването на безопасни места за гнездене на белия щъркел.
Днес екологичния проект "Живот за птиците" на електроразпределителното дружество бе представен във Враца, която се намира в близост до голям защитен природен район. Преди да започне изпълнението на този проект бяха извършени теренни проучвания заедно с партньорите на ЧЕЗ от дружеството за защита на птиците и бяха определени най-рисковите места за птиците.
"Около Враца бяха идентифицирани над сто щъркелови гнезда, които за заплаха за живота на птиците и крият опасност от пажари по електромрежата, каза ръководителката на проекта и шефка на секткор "Екология" в дружеството Мария Георгиева. - ЧЕЗ започва монтирането на специални изолациинни платформи за гнездата за да спаси живота на двойките щъркели и безопасното отглеждане на техните малки."
Като цяло хуманния проект на ЧЕЗ Разпределение за Западна България е финансиран с 2,65 млн. евро и трябва да се реализира до 2022 г. Дотогава компанията ще инсталира общо 4000 предпазни съоръжения по стълбовете на далекопроводите и ще постави 3600 маркери на самите проводи, за да бъдат забелязвани от птиците при полет и да ги предпазват от токов удар.
Ръководителят на отдела за качество в компанията Крум Гледжарски съобщи и за нова инициатива а ЧЕЗ Разпределение. Целта е да се проектират нов вид стълбове да далекопроводите, които ще предоставят висока степен на безопасност на дивите птици. През 2020 г. ще бъде обявена и оществена поръчка, чрез която ще се търси производител на подобни съвременни стълбове.
За да привлече общественото внимание на врачани към опазването на биологичното разнообразие и за подобряване на градската среда, дружеството организира конкурс за рисунки върху разпределителните табла във Враца. Млади художници от началното училище "Св. Софраний Врачански" претвориха с красиви рисунки идеите на кампанията за спасяването на птиците.
Източник: https:www.24chasa.bg