От Министерството на здравеопазването /МЗ/, заедно с директорите на болниците във Враца и Видин, са набелязали мерки за укрепването на капацитета на отделения в двете лечебни заведения, които в момента имат затруднения. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ след среща на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев с директорите на областните болници във Видин, Враца и Монтана. По време на срещата е била анализирана дейността на всяко отделение в болниците, които на този етап срещат трудности заради намаляване на числеността на персонала и все по-малкия брой на обслужваните пациенти.
В болницата във Враца няма да се закриват отделения, а се предвижда откриването на две нови - за инвазивна кардиология и за съдова хирургия, допълниха от пресслужбата. Целта е по-комплексно обслужване на населението и увеличаване на приходите. Министър Ананиев е посочил, че се водят разговори с всички банки в страната, за да може да се рефинансират задълженията на лечебното заведение. В момента почти целият приход на врачанската болница е под запор от кредитори и поради тази причина се бавят възнагражденията на медицинския персонал.
Основният проблем на видинската болница са кадрите. За последната година финансовото състояние на лечебното заведение е стабилизирано, няма просрочени задължения и редовно се изплащат заплатите на медицинските специалисти. Целта, която МЗ и ръководството на болницата са си поставили, е да се подсили и мотивира медицинският персонал. По този начин лечебното заведение ще може да извършва по-голям обем дейност, а това ще доведе до увеличаване на приходите и възнагражденията. В момента има финансов потенциал, но той не може да бъде реализиран поради липсата на медицински персонал.
Без просрочени задължения и с положителен резултат работи болницата в Монтана. В нея не се предвиждат структурни промени, а ръководството е планирало и увеличение на възнагражденията.
Министър Ананиев е посочил, че в момента МЗ, НЗОК и съсловната организация работят по новите медицински стандарти, новите алгоритми на клиничните пътеки, като се прави и анализ на ефекта от предвидените промени в наредбата за специализациите.
Източник: https:www.24chasa.bg