“Тихата епидемия” в Индия убива над милион годишно

https://mreja.bg/jalto/tihata-epidemiya-v-indiya-ubiva-nad-milion-godishno/149137 Mreja.bg
“Тихата епидемия” в Индия убива над милион годишно

Индийската столица Ню Делхи има славата на града с най-мръсния въздух в света. Смогът и фините прахови частици причиняват преждевременната смърт на милиони хора в цяла Индия. Експерти говорят за "тиха епидемия".

Промила Бутани живее в Ню Делхи. Известната педиатърка страда от астма и се страхува от силния смог в индийската столица. Тази година тя вече два пъти е била хоспитализирана заради лошото качество на въздуха.

"Миналата седмица трябваше да пътувам до Мумбай за важно събитие. По пътя към летището носех маска, но още преди да стигна до летището, се почувствах зле и се наложи да отменя пътуването", разказва тя пред DW.

Откритият наскоро Център за лечение на болести, причинени от мръсния въздух, бързо се превърна в спасителен пояс за хората с дихателни проблеми. Лекари потвърждават, че са се увеличили случаите на задух, астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

“По-възрастните хора и хората със сърдечни заболявания са особено застрашени. Те проявяват повече симптоми и се налага да бъдат хоспитализирани“, казва Кайлаш Гупта, специалист по белодробни болести.

Експерти и лекари обаче предупреждават, че замърсяването на въздуха засяга не само столицата, но и големи части от Индия. Основният проблем са фините прахови частици във въздуха, особено тези с диаметър 2,5 микрометра. Те са достатъчно малки, за да навлязат в алвеолите на белите дробове.

Педиатри бият тревога

Проучване, публикувано през 2021 г., установи, че през 2019 г. близо 1,7 милиона смъртни случая се дължат на замърсяването на въздуха. Това е най-високата смъртност в света, свързана със замърсения въздух. Според проучването към това се добавят и икономически загуби на обща стойност 36,8 млрд. долара.

“Замърсяването на въздуха оказва огромно влияние и върху младото поколение в Индия“, казва Филип Ландриган от Глобалната обсерватория за замърсяванията към Бостънския колеж.

“За днешните деца то увеличава риска като възрастни да страдат от сърдечни заболявания, диабет и респираторни заболявания. Освен това мръсният въздух намалява коефициента на интелигентност при децата. За Индия ще бъде много по-трудно да се развива социално и икономически, ако не се предприеме нищо за справяне с проблема“, предупреждава педиатърът.

Мръсният въздух е “тиха епидемия“

Неотдавнашно проучване посочва замърсяването на въздуха като причинител на около 2,1 милиона смъртни случая годишно в най-гъсто населената страна в света. По данни всеки ден в Индия умират по 464 деца под петгодишна възраст в резултат на замърсяването, а това изпреварва тютюнопушенето и диабета като водеща причина за смърт“, се подчертава в доклада.

Хирургът Арвинд Кумар описва замърсяването на въздуха като тиха епидемия. “Имаме сериозно и неприемливо ниво на замърсяване на въздуха, което не само влияе на живота на хората, но и унищожава екосистемите. Никой не може да избегне негативните последици от този замърсен въздух, той засяга всеки орган в тялото“, предупреждава той.

Какво може да се направи?

Според Световната банка в районите, в които значителна част от замърсяващите частици във въздуха надхвърлят 2,5 микрометра, Индия ще трябва да предприеме всеобхватни мерки. Тя има нужда от нов набор от инструменти“, пише Световната банка.

“Лекари за чист въздух“ е мрежа от медици, които се борят за подобряване на качеството на въздуха. За тази цел те информират за последиците от замърсяванията за здравето и се опитват да привлекат хората, живеещи в най-засегнатите региони, да се ангажират с тази кауза по-активно.

dnes.bg

1 Коментара

📒 You have a message(-s) # 582. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=236b8632bbe0ba7d2e0386c997f7c72e& 📒

1 month before

c05yu2

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.