Най-важни за него вече са двете му дъщери
“Малко по фаустовски бих казал, че животът ми е изключително интересен и разнообразен и най-ценното в него са хората. Не е важно дали ще живееш 150 г., а колкото имаш - да ги изживееш пълноценно.” Това казва Николай Василев ден след като навърши 50 г. И като гледа в бъдещето, най-важни за него вече са двете му дъщери.
Енергичен и винаги пълен с идеи, готов да се бори за всякакви каузи и да отстоява принципите си - така описват Василев всички, които го познават.
Преди 18 г. той влезе в политиката с летящ старт. Младият финансист бе част от групата на юпитата, които се върнаха със семействата от Лондон заради царя и приятелството с княз Кирил.
Василев е сред рекордьорите по участие в изпълнителната власт в новата ни история - беше в две правителства и изкара пълни 8 г. в МС начело на 3 министерства. В кабинета “Сакскобургготски” беше вицепремиер и започна като министър на икономиката, но по средата на мандата пое транспорта и съобщенията. При Сергей Станишев пък бе министър на държавната администрация.
След 2009 г., когато излиза от властта, решава да остане да живее и работи в България. И с удоволствие се връща към старата си професия от 90-те години, но вече не в Лондон, Токио или Ню Йорк, а в София. Днес той прави това, което по собствените си признания умее най-добре - управлява инвестиции. И държи в ръцете си инвестиционните портфейли на стотици важни хора от над 20 държави от Западна Европа, САЩ, Япония, Хонконг и Сингапур.
Пред “24 часа” той разказа кои са неговите 7 любими неща, без които не може, и защо е избрал точно тях.
Най-голямата гордост на Николай Василев са двете му дъщери. Красиви, възпитани и страхотни, не скрива възхищението си таткото. Виктория е на 12 г. и е вече шестокласничка, а 7-годишната Александра е в първи клас. И двете се справят добре в училище, имат отличен английски, а каката учи и испански. Всяко лято ходят на международни лагери. И двете тренират лека атлетика.
От дете Василев много обича глобуси, карти и атласи. Има голяма колекция от такива. За него глобусът е символ на свободата и необятното, на възможността да пътуваш по целия свят. Има глобуси и вкъщи, и в офиса си. Единият от двата в офиса му е малък (с размер на грейпфрут) и на него Василев показва на стажантите си, ако те са студенти във Великобритания например, как тази страна е с размера на върха на химикала му спрямо останалия свят. Да им покажа, че ако са били само в една държава, това не ги прави глобални, светът е много по-голям.
Най-любимо му е съзвездието Орион, има такова на тавана на спалнята си. Като ученик е бил любител астроном, ходел на метеорни експедиции, писал е научни доклади на национални астрономически конференции. Бил толкова запален, че мислел да става професионален астроном, но после надделели финансите. Съзвездието Орион е много съразмерно и красиво, казва Василев.
За мен тя е символична, защото смятам, че имам най-голям личен принос да се преборим през 2008 - 2009 г. ЕЦБ да припознае третата азбука и на банкнотите на ЕС да се изписва евро на кирилица. Трябвало да се води битка срещу мнението на европейските бюрократи, че гръцкото изписване на евро върши работа и за кирилицата. Тогава Василев се явява доброволец сред министрите в кабинета “Станишев” да поведе тази битка. Бил съм републикански шампион по математическа лингвистика и имам подчертан интерес към езикови явления, компетентен съм да споря с когото и да е по тези въпроси, обяснява той. Отнема му 1,5 г., но успява. След това каузата му е България да влезе в еврозоната, но съжалява, че преди 10 г. сме били по-близо до нея, отколкото сега.
Николай Василев е живял една година в Япония и е много впечатлен от културата . За втори път обикнах Япония, когато гледах филма “Последният самурай”, разказва той. И това поставило началото на колекцията му от самурайски мечове. Подарявал е такива за рождени дни на някои от най-важните хора в държавата като цар Симеон, Бойко Борисов, Ахмед Доган, Сергей Станишев, както и на свои близки приятели. За мен самурайският меч е символ най-вече на чест, казва Василев, чийто баща е морски офицер.
Като студент в чужбина Василев винаги закачал българския трикольор в стаята си, за да е пред очите му всеки ден и да го вдъхновява да покаже на състудентите си от другите държави, че българите са по-добри от тях. А по-късно, вече като министър в България, по негова инициатива са сложени на 15 места в страната пилони с различни по големина знамена. На големите ГКПП-а пилоните са 42,50 м. А най-високото знаме на ЕС по негово време е това във Варна - 52 м пилон със знаме 21 м.
Който е роден във Варна, ще разбере какво значи това, категоричен е Василев. И разказва как при прибиране с нощния влак от София още на Девня и Белослав се усеща морският бриз. “И със затворени очи по този мирис мога да разпозная къде съм. Живял съм в 14 града по света, но най-голямата част от сърцето ми си остава във Варна”, казва той.
Източник: https:www.24chasa.bg