Хората прекарват около 36,5 дни годишно в социалните медии. Средностатистическият интернет потребител прекарва два часа и 24 минути на ден в социалните мрежи.
"Има много неща в човечеството, които носят добри намерения в началото. Някъде там, в близките 12 години, имаше момент, в който всички се радваха. После хората сякаш се оттеглиха от действителността, от отговорностите от действителността и особено при младите - от нейната скучноватост", коментира психологът Александра Петрова в съботното издание на "България сутрин".
Има ли два живота - реален и в интернет
"Често животът в социалните мрежи, особено за по-младите хора, е по-исти
нският, но не е на преден план да се показва личността такава, каквато е. Той трябва да участва в надпревара, да налага филтри. В този другия живот той повече губи себе си", обясни психологът пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ човек, който е предразположен към разсеян и разпилян ум, попадайки във въртележката от зависимостта от телефона си или лаптопа си, още повече утвърждава тази разсеяност.
"Зависи какъв е човекът. Социалните мрежи могат да се превърнат в спасение за моментите, в които животът е неприятен или самотен. Изведнъж реалният живот започва да изглежда като нещо, което не е чак толкова желано. Да забележим, че имаме някакъв проблем, е парадокс, останалите го забелязват, казват ни го, но той не вярва", подчерта Петрова.
Има тенденция сред младите хора, които основават цялото си самочувствие върху това как са лайквани в мрежите, изтъкна психологът.
"Има знаци, които хората могат да наблюдават - затварянето. Детето е раздразнено, когато няма достъп до телефона си", обобщи Петрова.
dnes.bg