Избори в Косово: победители и победени си разменят ролите

https://mreja.bg/komentar/izbori-v-kosovo-pobediteli-i-pobedeni-si-razmenyat-rolite/81875 Mreja.bg
Избори в Косово: победители и победени си разменят ролите


Политическата сцена на Косово преживя тектонски промени след предсрочните парламентарни избори, защото нито една от досегашните управляващи партии не се класира на първите две места.

Най-много гласове спечели движение Самоопределение на Албин Курти, следвано от Демократичния съюз на Косово /ДСК/ на Иса Мустафа, показват предварителните резултати на Централната избирателна комисия.

На трето място е Демократическата партия на Косово /ДПК/ на досегашния председател на парламента Кадри Весели, а на сигурно място в парламента разчита и коалицията, водена от Алианс за бъдещето на Косово на доскорошния премиер Рамуш Харадинай.

По всяка вероятност Сръбска листа /СЛ/ е спечелила всичките 10 мандата, предназначени за сръбското малцинство.

"Ние работихме напрегнато, дълго бяхме ангажирани, но всичко имаше смисъл, защото всяка жертва за нашите любими граждани си струва. Смятахме това за свой дълг и ще върнем страната на правия път", каза Курти на привържениците, събрали се пред централата на движението, което от 15 години се стреми да постигне позиция, в която да може да формира правителство.

Резултатите от изборите може да доведат до това, че нито една от партиите, водени от бивши командири в Армията за освобождение на Косово, да не влезе в управляващата коалиция.

Според косовската конституция партията, класирала се на първо място, има право да номинира кандидат за премиер на Косово и да поеме инициативата за формиране на бъдещото правителство.

ПОБЕДИТЕЛИТЕ

Дълго време заради острите си позиции Самоопределение беше "нежеланото дете" на косовската политическа система, а Албин Курти - неприемлив партньор на влиятелните дипломати от Запада, които служеха в Косово.

До този изборен резултат се стигна донякъде заради променената реторика, смекчена в частта за Велика Албания, но засилена в изявленията, че Самоопределение ще разруши системата, описвана от Курти като "завладяна държава", в която владеят корупцията и престъпността.

Все пак, за промяна ще му е нужен и коалиционен партньор, какъвто потърси и преди изборите в лицето на Демократичния съюз на Косово. Курти обяви, че ще преговаря с ДСК още през първия ден след получаването на мандат.

Най-старата партия в Косово /ДСК/ издигна политически неизявилата се Вьоса Османи като кандидат-премиер и подобри своя резултат, така че е в позиция да преговаря за своя част от "баницата". Османи благодари на всички граждани на Косово за зрелостта, която са проявили в процеса на изборите, и особено за огромния брой избиратели, чиито гласове са довели до отстраняването на партиите, които досега са управлявали лошо, и до голяма победа на опозицията.

Общото между Албин Курти и Вьоса Османи е липсата на опит в държавническите дела, смята анализаторът Бехлюл Бечай. "Едно е да ръководиш партия, а друго - държава. От друга страна, именно в това е техният шанс и да постигнат някои неща - да разчистят ситуацията в полицията, правосъдието и отношенията с Белград." Според Бечай именно Курти може да бъде ключов играч в придвижването на диалога с Белград, защото в евентуалната промяна на границите може да бъде партньор на сръбския президент Александър Вучич.

"Ако се стигне до подялба на Косово, това автоматично би отворило възможност за присъединяване на остатъка от Косово към Албания, а на Република Сръбска към Сърбия. Тогава Вучич би могъл да обвини Курти за създаване на Велика Албания, а същевременно да работи за създаване на Велика Сърбия", смята Бечай.

ПОБЕДЕНИТЕ

Резултатите от изборите ще покажат, че свалянето на собственото правителство е коствало на Рамуш Харадинай загубата на властта - инициаторът на политическата "игра" със стопроцентовите мита за внос на стоки от Сърбия изгуби най-много от нея.

"Въвеждането на митата на сръбски продукти беше грешка на Харадинай не само защото блокира преговорите /със Сърбия/, но и защото това се отрази на цената на повечето основни хранителни продукти", казва за БиБиСи прищинската журналистка Сербезе Хаджиай. Тя посочва, че неговото правителство се характеризираше с високо ниво на корупция, непотизъм и клиентелизъм, които бяха по-открити и видими, отколкото в предишните правителства. "Използвайки митата като инструмент за собствените си политически интереси и държейки се, като че ли се противопоставя на идеята на президента Хашим Тачи за размяна на територии, Харадинай се мъчеше да прикрие много злоупотреби на своя кабинет с търгове, които струваха на държавата милиони евро. Неговият кабинет стана най-многобройният в историята, с над 100 заместник-министри и с огромни разходи", смята Хаджиай.

Самият Харадинай заяви във Фейсбук, че не е сгрешил, че е подал оставка и така е останал без премиерския пост.

Сигурно преминаване в опозиция обяви и Демократическата партия на Косово, и то след 12 години на власт.

"Не победихме - приемаме присъдата на народа и ДПК минава в опозиция", каза лидерът на партията Кадри Весели.

Проблемите на доскорошния стожер на властта в Косово обаче не свършват тук, защото проблемите в правителството затрудняват и положението на президента Хашим Тачи, предшественика на Весели начело на ДПК.

"Тачи е тръгнал по наклонената плоскост и може да стане един от пътниците за Специалния съд в Хага за престъпленията в Косово. На международната общност вече й стигат усложненията", казва анализаторът Бехлюл Бечай.

10 ОТ 10 ЗА СРЪБСКА ЛИСТА

"10:0" - така сръбският президент Александър Вучич изтълкува предварителните резултати от изборите в Косово, на които Сръбска листа убедително победи останалите партии, представляващи сръбското малцинство. Става дума за броя на мандатите в парламента на Косово, където сърбите имат гарантирани 10 мандата.

Сръбска листа не трябва задължително да бъде част от коалиционното правителство, но по закон сръбското малцинство има гарантирано едно министерство в него, по неписано правило - министерството за завръщането на бежанците и малцинствените общности, казва за БиБиСи журналистката Милица Андрич-Ракич.

"Коалиционното правителство на Косово през 2014 и 2017 г. зависеше от Сръбска листа, но този път не е задължително да бъде така, защото двете партии с най-много гласове, Самоопределение и ДСК, са много близо /до мнозинство/. В случай на такава коалиция, Сръбска листа няма да им е нужна за формиране на мнозинство", казва тя.

От друга страна, журналистката смята, че "Сръбска листа няма да бъде придирчива, нито ще има червени линии при избора на съюзници, ако някой им предложи сътрудничество".

"Вече са били в правителство с Рамуш Харадинай. Това, което може да бъде проблем за тях, е, че лидерът на Самоопределение Албин Курти вече подаде сигнали, че ще се постарае да не влиза в коалиция със Сръбска листа", казва тя.

/БТА - със съкращения/

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.