Евелина Славкова, социолог: Слави е нещо между Бепе Грило и Борисов

https://mreja.bg/skandali/evelina-slavkova-sociolog-slavi-e-neshto-mezhdu-bepe-grilo-i-borisov/60091 Mreja.bg
Евелина Славкова, социолог: Слави е нещо между Бепе Грило и Борисов


1. Разбрахте ли каква партия прави Слави?

2. Какъв тип лидер иска да е той - като Борисов, като царя, като Нинова, като Доган и Костов или да е чисто ново явление?

3. Ако имаше избори, как щеше да е представена неговата партия в парламента?

С тези въпроси се обърнахме към политолози и социолози да коментират учредяването на партията на Слави Трифонов “Няма такава държава”.

Ето отговорите им.

1. Всички останахме малко изненадани от строго секретния начин, по който беше учредена партията “Няма такава държава” на Слави Трифонов. Юристи коментират, че партия с такова име не може да се регистрира, но това е сюжетна линия, която тепърва ще наблюдаваме.

Партията бе учредена без да бъдат допуснати журналисти. Самото учредяване, доколкото се разбра, е минало за изключително кратко време. Въпреки мъглата пред медиите разбрахме, че във фокуса й са темите от референдума. А една от основните му цели бе намаляването на държавните субсидии за партиите. Нещо, което ГЕРБ свърши, като ги намали от 11 на 1 лев на глас.

От референдума на Слави изминаха 3 г. Тогава той беше на гребена на вълната, защото тогава ГЕРБ загуби президентските избори. Създаде се чувство за ерозия, за сътресения в партията, което пък доведе до предсрочни избори, на които Слави можеше да се яви. Но не го направи.

Самата вълна от провеждането на референдума, няколкото хиляди гласа, които не му достигнаха да влезе в парламента, създадоха подозрение за машинации. Това също бе благоприятна среда, в която Слави с потенциала и известността си можеше да направи партия и да се бори за осъществяване на целите на референдума, използвайки това за вход в политиката. Но не го направи.

Според мен това, че Слави

изпусна

момента

да влезе в

политиката,

ще му попречи в кариерата на това поприще.

2. Първо, Слави заяви публично, че не иска власт, а справедливост. Това е силно популистко изказване, което преди него са правили много политици - всичко в името на народа, но след това нещата съвсем не се случват точно така. Според мен обаче

българинът вече

не е толкова

склонен да се

доверява на

популисти,

защото не е получил нищо от тях.

Второ, ако вземем предвид събитията от събота по учредяването на партията, е видно, че Трифонов ще има силна роля и ще бъде главно действащо лице в нея. Вероятно ще говорим отново за популизъм и популистка реторика, каквито наблюдаваме в много източноевропейски държави.

И трето - какъв тип лидер е Слави и какъв би искал да бъде, са две различни неща. В ретроспективен план едно от най-успешните лидерства е това на Бойко Борисов. Той е министър-председател за трети път и е най-дълго управлявалият след демократичните промени в България. Предполагам, че всеки би се стремял към такъв тип лидерство и управление. Но според мен Слави Трифонов ще взема по нещо от всеки от политическите образи, които изброихме и същевременно ще търси и собствена идентификация. В профила на партията към този момент няма лица, свързани с политиката, което е знак, че той

се дистанцира

от обвързване

със строго

политически

профил

Най-малкото, защото като шоумен толкова години по-трудно ще излезе от тази роля. Намирам, че профилът му ще е сходен на този на Бепе Грило в Италия.

3. За мнозинство на “Няма такава държава” в следващ парламент не можем да говорим, защото в момента и ГЕРБ, и БСП са в силни позиции. Наблюдавахме ги на евроизборите, съвсем скоро ще видим надпревара между тях и на най-силно мобилизиращите българскя електорат местни избори.

Колкото до конкретни цифри - потенциалът на партията на Слави предстои да се измери. Защото едно е да си тв водещ, когото показват всяка вечер по телевизията, друго именит учредител на партия, обграден от лица, които застават зад нея. Това е нова роля и нейната тежест предстои тепърва да бъде измервана.

Партията на Слави бе учредена за 20 минути, а едни 8 минути с изказвания на събранието бяха оповестени публично. Образът му се доближава до този на Бепе Грило в Италия, чиято партия обаче не се превърна в сериозен политически субект там.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.