Доц. Александър Оскар: Преглеждайте си очите и без оплаквания след 50-те, необратимата загуба на зрение започва незабелязано

https://mreja.bg/skandali/doc-aleksandar-oskar-preglezhdayte-si-ochite-i-bez-oplakvaniya-sled-50-te-neobratimata-zaguba-na-zrenie-zapochva-nezabelyazano/60126 Mreja.bg
Доц. Александър Оскар: Преглеждайте си очите и без оплаквания след 50-те, необратимата загуба на зрение започва
незабелязано


Най-коварно протичат възрастовата макулна дегенерация и диабетната ретинопатия, казва доц. Александър Оскар

- Доц. Оскар, в календара на медицината октомври е месец на профилактиката на загубата на зрение. Кои диагнози в офталмологията влошават качеството на живота на най-много хора в България?

- Двете заболявания с най-голяма социална тежест в областта на очното здраве са офталмологичните

усложнения на захарния

диабет, от който вече

страда всеки десети човек,

и свързаната с възрастта макулна дегенерация, която придобива все по-големи мащаби с увеличаването на продължителността на живота.

Смята се, че в развитите държави към момента заболяват около 30 процента от населението след 50-годишна възраст.

При макулната дегенерация, свързана с възрастта, се уврежда централното зрение – получават се затруднения при четене, предметите се виждат деформирани, с напредване на заболяването разпознаването на лица става невъзможно.

Затова с фокус върху тези две заболявания организираме седмица на отворените врати през месеца, в който традиционно се обръща повече внимание на очите. Ще даваме консултации и на пациенти с

офталмо-генетични

заболявания и

фамилна обремененост

особено за засягане на ретината.

- Кои са генетично обусловените заболявания?

- Те са доста, но най-честото офталмогенетично заболяване е пигментната дегенерация на ретината, известна с народния термин кокоша слепота. То може да стартира не само в детска, но и в зряла възраст с влошаване на виждането предимно в здрач и на тъмно.

Постепенно заболяването води до чувствителна загуба на зрение.

Пигментната дегенерация

на ретината сама по себе

си не е един вид, а сбор

от различни заболявания със своя генетична основа и клинична изява. Някои са изолирани заболявания на ретината, други са част от синдром, засягащ и други органи. Десетки, а може би дори стотици са заболяванията на очите, които са свързани с генетични мутации и риск за ретината.

- Каква специфика прави ретината толкова уязвима?

- Ретината представлява изнесена част от мозъка. Тя се формира паралелно с неговото развитие и освен помошни клетки в нея има и нервни клетки.

Както мозъкът няма възможност да възпроизвежда невроните си, така и нервните клетки на ретината не подлежат на “подновяване”.

Нервните клетки на ретината участват в пътя на светлината – в ретината настъпва трансформация на светлинния импулс в нервен импулс.

Тъканта на ретината,

аналогично на нервната

няма възможност

за възпроизводство

- Как е свързана с увреждането на макулата?

Макулата е тази част от ретината, която отговаря за централното зрени, частта, която се уврежда при макулната дегенерация.

Също и при диабета, чиито усложнения може да доведат до оток – диабетен макулен едем, и допълнителни увреждания.

Затова е прието, че при диабет трябва да се правят профилактични прегледи при очен лекар 2 пъти в годината.

Но между двете заболявания има и обратна връзка.

Съвсем не е изключение диабетът да бъде диагностициран чак след като симптомите на ретинопатия и зрителните проблеми заведат пациента при очния лекар.

Затова винаги подчертавам, че не е необходимо човек да има установен диабет, за да отиде на офталмологичен профилактичен преглед - в началото на захарния диабет пациентът рядко знае, че е развил заболяването.

Много често така се стига до

откриване на захарния

диабет – след като сме

били подсетени от

очните усложнения

Съветвам фамилно обременените за метаболитни нарушения хора да се консултират редовно - дори без оплаквания, и за диабет, и за ретинопатия.

Много коварни са ранните стадии, в началото няма никакви външни признаци, липсват и обективни симптоми.

При разгърната форма на диабетна ретинопатия обаче може да се стигне до отлепване на ретината и пълна загуба на зрение. Особено при хора над 50-60 години или с фамилна обремененост.

За диабетиците е важно да контролират кръвната си захар освен заради самото заболяване и като профилактика на усложненията му, в случая – срещу диабетна ретинопатия.

Установени в ранен стадий,

може да се повлияят

с лазерно лечение

- Кои симптоми говорят за напреднала ретинопатия?

- При диабетен макулен едем например, засягащ централната част на зрението, е възможна внезапна загуба на зрение в едното или двете очи, може да се установи изкривяване на образите – много типичен пример за откриване на проблема е плочките в банята не изглеждат симетрични, а с криви контури.

Ако е засегната ретината, може да се появяват светкавици в зрителното поле.

Когато измененията са в периферията, в началото пациентът често няма никакви обезпокоителни специфични симптоми.

- Колко време минава от първите микроувреждания до тежките промени в тъканите?

- Лошото е, че

и макулната дегенерация,

и диабетният макулен

едем може да

прогресират много бързо

Категорични данни за България липсват, но се предполага, че засегнатите от наследствени болести на ретината у нас са около 5000, а с диабетна очна болест и свързана с възрастта дегенерация на макулата вероятно са към 450 хиляди.

След 50-60- и особено след 70-годишна възраст е изключително важно да се правят профилактични прегледи веднъж в годината, а при установен проблем – и по-често. Ако се изпусне моментът, почти нищо не може да се направи.

При започване на навременно лечение е реалистична прогнозата да се спре прогресията на макулната дегенерация и дори да се постигне известно подобрение.

- Каква е терапията?

- Съвременното лечение на макулната дегенерация и макулния едем е с

инжектиране в окото

на медикаменти от

последно поколение,

които спират

напредването

на заболяването

- Какви резултати постигате, за този вид болести се говори като за необратими?

- Световната практика, която и ние следваме, са да се направят няколко инжекции през един месец.

При над 50 процента от пациентите се овладяват симптомите и се спира прогресията на заболяването.

- Терапията плаща ли се от пациентите?

- Поема се от здравнта каса, пациентите участват, ако не се лъжа, с около 300 лв. за целия курс.

- Семейните лекари имат ли задължение да дават направления за офталмолог на хората в рисковата възраст?

- Няма записано задължение,

личният лекар не е длъжен,

въпрос е на отношение и

професионална загриженост

Живеем в демократична държава, ако човек не е удовлетворен от личния си лекар, може да го смени.

По традиция нашата клиника организира безплатни прегледи - за деца, за хора от социални домове, както и за други българи, които не успяват да се консултират по стандартния ред.

Сега например във връзка с Международния ден на зрението в партньорство със сдружението “Ретина България” и Портала на пациента започваме широка информационна кампания, която ще бъде съпътствана от безплатен очен скрининг за откриване на диабетна ретинопатия и макулна дегенерация.

- Как могат да се консултират желаещите?

- В периода 7-11 октомври в Александровска болница ще извършваме безплатни прегледи от 13,30 до 17 часа в консултативния кабинет на Клиниката по очни болести на четвъртия етаж. За включване в графика желаещите трябва да се запишат на телефон 02/9230 295. Направления по здравна каса не се изискват, няма и такса.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.