Ден след като съдът постанови постоянен арест за мъжа, обвинен за палежа на вагон в края на миналата година, при който загинаха четирима души, наш екип провери дали има все още бездомни в района на столичната Централна гара.
Един от трафопостите в Ротондата пред гарата е превърнат в спално помещение с матраци.
Те са си ги донесли. Те са разбили и са си влезли тука. Те казват, че са от две седмици. Ние сме отскоро тука. Аз тука бях изчистил, измел вътре, светеше, казва Георги Цветанов, електротехник.
Янко Тодоров е охранител в района. Разказва за ежедневието си и за сблъсъците с тези, които нямат дом:
„Като разбият някоя от сградите и се помещават. Отиваме, пъдим ги, заплашват ни.. аз например, когато съм сам на смяна много пъти съм се обаждал и на полиция".
Надежда Кирова е търговец с обект в района на гарата.
„Зад нашия обект клошари всякакви пикаят, акат, всичко правят. Наскоро мен ме нападнаха в магазина, ето ми тук операцията, която беше, след това обраха магазина", разказва тя.
От НКЖИ са предприели мерки, за да засилят контрола на Централна гара. Въпреки това продължава нерегламентираният достъп и до вагоните на гарата.
„През тази седмица е констатиран един случай, при който извършващи наши служители контролни функции са намерили един гражданин. Най-вероятно е влязъл нерегламентирано", казва Анатлоли Атанасов от БДЖ.
„След инцидента контролът е още повече завишен. Мястото, на което се е случил инцидентът, е почистено и е сложено ново осветление", заяви инж. Тодор Петков от НКЖИ.
Проблем с бездомни хора има още на гарите „Подуяне", „Перник", „Мездра" и „Дупница", заявиха от БДЖ и НКЖИ. По думите служители на железницата влаковете се заключват, но по-старите се отключват сравнително лесно.
cross