Стадото с овце край Велинград заразено с чума от конкуренти?

Подозират, че крупните бизнесмени братя Коцеви, искат да заграбят всички пасища в региона, за да точат евросубсидии

https://mreja.bg/skandali/stadoto-s-ovce-kray-velingrad-zarazeno-s-chuma-ot-konkurenti-6/149317 Mreja.bg
Стадото с овце край Велинград заразено с чума от конкуренти?

Подозират, че крупните бизнесмени братя Коцеви, искат да заграбят всички пасища в региона, за да точат евросубсидии

Стадото с над 1800 овце край Велинград, за което Българската агенцията по храните (БАБХ) твърди, че има регистрирана чума по животните и следва да бъде избито, е било умишлено заразено с антитела чрез тайното поставяне на ваксини срещу чума от
конкурентни животновъди. Тази версия се поддържа с все по-голяма упоритост от фермера Георги Илиев и от сина му на фона на нестихващите протести в подкрепа на стопанството им.

Вече цяла седмица стотици хора от всички краища на България бранят с жива верига овцевъдната ферма край Велинград, за да осуетят масовото загробване на животните. Някои протестиращи щурмуваха дори домовете на директора на Агенцията по храните д-р Светлозар Патарински и земеделския министър Георги Тахов в София с неприкрита закана да се саморазправят с тях и с недоказани обвинения, че планират да убият хиляди здрави овце, за да изпълнят мокра поръчка, възложена им от велинградските крупни бизнесмени Владимир и Велко Коцеви.

Мълвата, че братя Коцеви стоят зад акцията на Агенцията по храните, се носи още от средата на месец ноември, когато ветеринари на БАБХ пристигат на инспекция в стопанството на Георги Илиев и взимат РСR тестове от няколко овце. Пробите показват наличието на чума и според европейските изисквания следва всички 1800 овце да бъдат ликвидирани чрез евтаназия и загробени,

Изпратени от животновъдите Илиеви проби в лаборатория в гръцкия град Кавала обаче показват, че овцете са здрави, което дава основание на фермерите да се съмняват, че животни от стадото им са били тайно инжектирани с внесени от Турция ваксини, а впоследствие е била извършена проверка от БАБХ с цел да бъде установена чума в стопанството и всички овце да бъдат ликвидирани, за да освободи ниша за овцефермата на братя Коцеви.

Само няколко седмици преди от БАБХ да констатират чума в овцефермата на Георги Илиев, овцевъдът получава друг тежък удар от Агенцията по храните – отпуснати са му едва 80 декара пасища за стадата му. Братята Владимир и Велко Коцеви, които са собственици на ферма с под 400 овце, взимат цели 600 дка. пасища. Съмненията са, че братята Коцеви се подготвят да усвоят милиони левове евросубсидии чрез фиктивно завишаване на стадата си, но схемата им може да се случи само, ако най-голямото стопанство в региона бъде ликвидирано и те сложат ръка върху всички пасища.

Богатството на братята Владимир и Велко Коцеви се оценява на над 100 млн. лв., те контролират дърводобива и дървообработването в региона, въртят хотелиерски и ресторантьорски бизнес и са собственици на популярната мебелна къща „Явор“. Братята притежават собствени стада от овце и крави и ръководят единственото месопреработвателно дружество в региона „Бийф Мийт“. Във Велинград открай време приписват на братя Коцеви близки връзки с политици и с ръководството на Българската
агенция по храните.

„Братя Коцеви поискаха още преди година да изкупят бизнеса на животновъда Георги Илиев и да вкарат него и семейството му в схеми с източване на европейски субсидии. Беше им отказано и те се ожесточиха – имаше случай от пролетта, когато по сина на Георги Илиев беше стреляно с ловна пушка. Овцевъдите са получавали многократни
заплахи от мутри на братя Коцеви беше да се разделят с бизнеса си, но не се огънаха на натиска...“, разказва поддръжник на овцевъда от Велинград Георги Илиев.

Според думите му било напълно в стила на братята да изпратят хора, които да проникнат нощем във фермата на Георги Илиев и да инжектират няколко овце
с ваксини срещу чума, нелегално весени от Турция, а впоследствие проверката на Агенцията по храните да регистрира. наличието на антитела и да се издаде заповед за умъртвяването на цялото стадо. „Сред животновъдите върви упорит слух, че високопоставен служител от Агенцията по храните е взел 500 000 лева рушвет, за да загроби стадото на овцевъда Георги Илиев“, споделя фермер от Сливенския регион, който от няколко дни участва в живата верига пред фермата край Велинград.

Други животновъди обаче изразяват съмнения, че протестите срещу загробването на стадата на Георги Илиев са яхнати от политически партии, и винят овцевъда и семейството му, че са внесли нерегламентирано преживни животни от Гърция и Румъния, които се оказали заразени с чума.

Сред солидните доводи, че овцете от стопанството на Георги Илиев са здрави, е фактът, че три седмици след първите взети проби от БАБХ установили чума, няма нито едно загинало или видимо болно животно. „Клиничната картина при болни от чума овце е видима – те губят жизнени сили и спират да се хранят на втората седмица. В уж заразеното стадо на Георги Илиев и семейството му всеки ден се раждат по 15-20 агънца – как овцете раждат щом са чумави?, питат се поддръжниците на нарочената за унищожаване овцеферма край Велинград.

Съмненията, че инспекторите от Агенцията по храните изпълняват поръчка и се готвят да избият над 1800 здрави овце, се подхранват и от стари гафове на БАБХ. Така например през 2020 г. Върховният административен съд отмени заповедта на бившия директор за унищожаване на животните от боляровската овцевъдна ферма на Ана Петрова. През юни 2018 г. в община Болярово бяха открити огнища на чума по дребните преживни животни. Тогава бяха умъртвени 3300 овце и кози. Две положителни  проби бяха констатирани и в стадото на Ана Петрова. Стопаните обаче оспориха резултатите и отказаха да допуснат ветеринарните власти да умъртвят животните и заради което директорът на ОДБХ – Ямбол издаде заповед за заличаване на селскостопанския обект и евтаназиране животните.

Според решението н съда обаче няма нарушения от фермерите, а ветеринарите не са представили точни данни за броя на заболелите животни в стадото. В стадото на Ана Петрова и в момента се отглеждат над 200 овце.

ЗАРАЗЕНОТО СТАДО ВСЯ РАЗКОЛ СРЕД ЖИВОТНОВЪДИТЕ 
Случаят със заразеното с чума стадо овце край Велинград вся разкол сред
животновъдите, след като част от овцевъдите се възпротивиха на продължителното забавяне от страна на държавата да предприеме мерки срещу овладяване на огнището. По време на неофициална среща с министъра на земеделието Георги Тахов няколко животновъдни сдружения са призовали България да не праща поредни
проби за изследване  във френската лаборатория в Монпелие, а час по-скоро да бъде унищожено заразеното стадо, а стопаните му – обезщетени, за да може да започнат бизнеса си на чисто.

 „Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%  представлява сериозен риск за животновъдния сектор, особено когато трябва да осигурим безопасност на храните и да запазим външните пазари“, е мнението на Обединените български животновъди.
От друга браншова организация – „Развъдна организация за автохтонни породи овце в България”, изразяват притеснение, че Европейската комисия ще наложи забрана да се изнасят всякакви продукти от дребни преживни животни от цяла България.

„Ако изпратим повторно проби в европейската рентна лаборатория в Монпелие и ако се върнат положителни резултати и от там, рискуваме забрана на износ на български овчи млечни продукти не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна. И какво правим след това – фалит на целия сектор, защото няма да има кой да изкупува овчето мляко и продукти“, категоричен е собственикът на мандра Здравко Узунов.
Източник: Уикенд, crimesbg.com

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.