Ще се използват ли частни спестявания за превъоръжавнето на Европа

https://mreja.bg/skandali/shte-se-izpolzvat-li-chastni-spestyavaniya-za-prevaorazhavneto-na-evropa/158718 Mreja.bg
Ще се използват ли частни спестявания за превъоръжавнето на Европа

Над 10 трилиона евро е БВП на Франция, Италия, Германия и Испания. БВП на останалите страни членки е 5-6 трилиона евро. Планът за превъоръжаване „Готовност 2030" е само за 800 милиарда. Това каза кореспондентът на в. „Труд" Румен Михайлов в предаването „Говори сега" по БНТ.

Средства от частните спестявания на тези страни ще бъдат иззети под формата на лични инвестиции в плановете за превъоръжаване, обясни той. „Това ще стане чрез т.нар. цифрово евро - електронния еквивалент на парите в брой. Това ще бъде система за електронни разплащания само в границите на ЕС. Това ще става чрез различни стимули. В министърът на финансите на Италия например предложи една идея, която беше одобрена от целия Европейски съюз - става въпрос за гаранции на тези инвестиции, които спестителите ще направят във военната промишленост. На практика инвестициите ще се превърнат в държавни ценни книжа с минимална печалба и това ще стимулира хората да ги направят", обясни Михайлов.

Отварянето на военните индустрии отваря пазари, които ще дадат възможност на индивидуални фирмени инвеститори, вместо да си блокират парите в банките или в „буркани", да ги инвестират в държавни ценни книжа. Експандиращата военна индустрия дава възможности. Това каза преподавателят по философия и социология Стефан Попов в предаването „Говори сега" по БНТ.

От 800 милиарда евро, предвидени за превъоръжаване за следващите четири години, 150 милиарда Европейският съюз ще изтегли като собствен заем. „Те пак ще паднат върху националните икономики, но в някакъв много дълъг период. Останалите 650 милиарда са за четири години", обясни Попов.

Военните бюджети на европейските страни за 2024 г. са от порядъка на 320 милиарда евро. „В сравнение с това, което харчи Европа досега, това е скок. С три години закъснение след войната в Украйна, когато става ясно, че САЩ ще се оттеглят от ангажименти с НАТО, ЕК и ЕС действат със скок. Бюджетът на САЩ на година е над 950 милиарда, а ние говорим за 27 богати държави да достигнат половината от годишното харчене на САЩ, без да се замислят, че са изостанали с две десетилетия", коментира преподавателят.  

По думите му Украйна може да се съревновава с най-напредналите европейски държави по иновации. В последните години тя има най-мощната армия в Европа и единствената активна. В момента тя наброява 600 000 войници. „С обучения след 2014 г. и с превъоръжаване достигна в много отношения кореспондира на технологиите на САЩ. Тя започва да генерира собствени технологии", обясни експертът.

Според него обща европейска единна армия не е възможна. „Не е възможно, защото армията е такава национална институция, каквито са парламентът, правителството, съдебната система. При такова фрагментирано политическо тяло като ЕС да се създаде обща армия, аналогична на традиционните, това просто не е възможно. То е аналогично на създаване на европейска федерация - абсолютно концептуално невъзможно", коментира Стефан Попов.

БНТ, „Говори сега"

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.