Няма как цените да бъдат замразени, още по-малко да твърдим, че те ще бъдат намалени, не само на хляба, на всяка една стока. Това каза председателя на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева в ефира на предаването "Говори сега" по БНТ.
Въвеждането на административна мярка като таван на надценката е форма за административен натиск, заяви тя. „Това не е пазарна форма, тя се ражда в определени кабинети. При формирането на една цена става въпрос за проследяемост на веригата на доставки от земеделския производител до крайния потребител, която е абсолютно пазарна", заяви Кукушева.
В същото време се игнорират пазарни мерки като промоциите например. „Пазарът сваля цените през промоции. 70% от храните, които се продават ежедневно, са в промоция. Когато има промоция, има по-голямо потребление и това е абсолютно пазарна мярка", обясни тя.
Има как да се проследи целия процес, ако имаме влошаване или изкривена търговска практика.
"Нашият апел не е да няма контрол, а точно обратното - засилете контрола и проверете къде има изкривени търговски практики. Съществува законодателство, по което тези търговски практики могат да бъдат наказани", заяви Кукушева.
Другият призив, който председателя на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите отправи към властта е: "Оставете ни да работим. Оставете пазарът да изпълнява пазарните мерки, такъв, какъвто е."
Кукушева обясни, че цените няма да намалеят, защото се намираме в ситуация на глобални войни. Расте и цената на петрола, което означава, че логистиката се оскъпява.
На следващо място тя изтъкна заплащането в сектора. "Ние сме в етапа на развитие на държавата, в който етап бе покачено в някои сектори неимоверно заплащането на държавните служители. Това покачи инфлацията. Тежестта се препредаде върху частния бизнес. Ние сме длъжни да покачваме заплащането - откъде ще дойдат парите, няма желаещи за работа, те не желаят да работят за малко пари", добави още Кукушева.
Цената на хляба не се е покачвала от началото на годината.
"Борсовата цена на първичната суровина - пшеницата, е доста ниска. Най-голямото ни притеснение идва от факта, че няма желаещи хора за работа. Чудим се кой ще произвежда хляба на България", притесни се Кукушева.
БНТ, „Говори сега"