Как да не бъдем глобени, ако паспортът ни е изтекъл, а не искаме да го подновяваме?

https://mreja.bg/skandali/kak-da-ne-badem-globeni-ako-pasportat-ni-e-iztekal-a-ne-iskame-da-go-podnovyavame/155681 Mreja.bg
Как да не бъдем глобени, ако паспортът ни е изтекъл, а не искаме да го подновяваме?

Много от българите, който притежават червен паспорт са предприели издаването му, за да пътуват свободно в съседна Турция, след като обаче вече до южната ни съседка е позволено да се пътува само с лична карта за голяма част от хората, издали си червен паспорт - той става невалиден.

Припомняме, че от 27.07.2022 г. международният паспорт не е част от необходимите ви документи за влизане в Турция. За целта на българските граждани е нужна само валидна  лична карта, ако пътуването е с цел транзит или туризъм с престой до 90 дни в рамките на 180 дни, считано от датата на първото влизане. 

Когато валидността на този паспрот изтече, абослютно нормално е човек да не желае да го преизадава. Какво се случва тогава?

Когато паспортът ни е изтекъл, а ние не искаме да го подновяваме към момента, не може просто да задържим невалидния си паспорт. Документът за самоличност с изтекъл срок на валидност се връща на органа, който го е издал. 

Паспорт се връща в тримесечен срок след изтичане на валидността му. Ако документът не е върнат в срок глобата, която може да бъде наложена на лицето е от 20 до 150 лева.

Българските лични документи се предават на органа, който ги е издал, при:

 - смърт на притежателя;

 - загубване на българско гражданство,

 - установяване, че документът е нередовен;

 - отпадане на основанието за тяхното издаване или ползване;

 - изтичане на тяхната валидност.

https://www.focus-news.net/

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.