Ситуацията в сирийските райони по протежение на границата с Турция, където продължава турската офанзива срещу кюрдската милиция, и оттеглянето оттам на американските войски по решение на президента на САЩ Доналд Тръмп са сред водещите теми в днешните западни издания, предава БТА.
В редакционна статия лондонският в. "Гардиън" пише, че американският президент е бил предупреден за последиците от предателството към кюрдите. Сега може да види какви са, но това продължава да не го интересува. "Пълна катастрофа" написа вчера бившият американски пратеник в международната коалиция срещу "Ислямска държава" Брет Макгърк, обобщавайки събитията от последните дни, посочва изданието. Решението на Тръмп да изостави американските кюрдски партньори в Североизточна Сирия и да покани там турските сили беше взето толкова внезапно, че дори част от неговата администрация остана изненадана. Неумолимите последици се появиха със същата бързина. Но те не бяха изненада.
Първо дойде хуманитарната катастрофа: смята се, че около 130 000 души вече са избягали от турската офанзива. После дойдоха твърденията на правозащитни групи, че деветима цивилни, между които и изявен кюрдски политик, са били екзекутирани от подкрепяни от турците милиции. На трето място дойдоха най-новите съобщения, че поне 750 души, заподозрени за връзки с "Ислямска държава", са избягали от лагера Айн Аса след турска бомбардировка в съседство.
Процедурите по импийчмънт и изборите през 2020 г. подхраниха отколешното желание на президента да изведе американските войски от региона. Запитан за потенциалната опасност от бягството на свързани с ИД затворници, той сви рамене: "Те ще избягат в Европа".
Бившият американски министър на отбрана Джим Матис предупреждава, че активизирането на ИД е сигурно. Това е още една причина за натиск срещу Турция да прекрати смъртоносната си офанзива, както и фактът, че кюрдски лидери говорят открито за договаряне с Русия и режима на Башар Асад. Последиците от съдбоносния разговор на Тръмп с турския президент преди седмица са поразителни. Пълна катастрофа? Тя едва започва, прогнозира "Гардиън".
Британският в. "Таймс" пише по темата, че сега всеки съюзник на САЩ се страхува да не бъде предаден като кюрдите. Изменчивата външна политика на Тръмп означава, че европейските държави трябва да се подготвят също да бъдат захвърлени. Авторът саркастично пише, че може би кюрдите трябва да нарекат пътя към град Ракка (бившата "столица" на халифата) "магистрала Тръмп" или да преведат книгата на Тръмп "Изкуството на сделката" на кюрдски.
Подлизурството изглежда върши работа на Полша, която почти единствена сред американските съюзници се радва на благосклонността на Вашингтон. Скоро 5500 американски войници ще бъдат разположени в тази страна, ще има и база, която поляците находчиво нарекоха "Форт Тръмп".
Ласкателството, а не лоялността е основната валута за приятелите на Америка. Жертви, правени в миналото, не означават нищо, подчертава "Таймс".
Източник: https:www.24chasa.bg