От години Банско се е превърнало в любимо място за инвестиции на хора от близо и далеч, но плащат ли си те данъците към общината? Част от хотелиерите вече са в списъка на длъжниците, в който тази година са попаднали 193 компании, а сред собствениците им има и доста известни имена.
Най-много пари дължи на кметството „ГБ – Британия Сейнт Дейвидс" – 504 598 лева. Едва ли обаче тази сума някога ще влезе в касата на общината. Собственикът на компанията е Валентин Мавриков, който влиза в медийните хроники през 2016 г. Арестуван е, а в хотела му се оказва, че са скрити крадени коли. Той разбира се, твърди, че не знае. По онова време се подвизава като собственик на шивашки цех в Сандански. Само че според полицията е тартор на автокрадци от Велинград, Пазарджик и София, които прибирали плячката си в гаража му в Банско и там я преработвали. Пренабивали номерата на колите и след това ги продавали. Години по*късно и общината, и банка се опитват да разпродадат имотите на фирмата, за да си върнат дълговете, но без успех.
Никола Вапцаров има да плаща над 44 000 лв. данъци
На второ място в списъка с над 457 973 лева задължения е „Манхатън груп". Управителите и собствениците на тази компания са от Кипър и Израел. Известни са с факта, че са първите, които вдигат в курорта апартхотел – „Сапфир Резидънс”. След това делата им затъват и с имотите на фирмата се захваща ЧСИ.
Сред длъжниците към кметството в Банско е и „Би Ар Ди" с натрупан борч от 183 207 лева. Собственик на фирмата е оръжейният бизнесмен Асен Бабански. Приживе Маргарита Михнева беше разкрила, че в негова механа в Банско е заснет онзи прословут клип, в който дуетът Иван Искров и Цветан Василев пеят прегърнати „Назад, назад моме, Калино”. Пак по нейни думи бащата на Бабански навремето работел в УБО и проверявал храната на Тодор Живков и другите важни клечки от Политбюро.
Фирмата „Би Ар Ди" е със запор от НАП, показва справка в Търговския регистър. Наложен е още през 2015 г.
Само с 31 000 лева задължение в списъка се е наредил и милионерът Ованес Мелик-Пашаев, по-точно фирмата му „Ню Банско”. Роденият в Москва бизнесмен се жени за българка още през 70-те години, а от средата на 90-те на миналия век живее постоянно в България. Провъзгласен е, като много други новоизлюпени милионери за архонт. Сред най-известните му начинания е продуцентската компания „Жокер Медиа”, но далеч по-важно е, че Мелик-Пашаев е собственик на Фериботния комплекс в Оряхово. Неслучайно този обект е известен като „първа частна граница” между България и Румъния, която всъщност е в ръцете на другаря от Москва. В една от медийните си изяви без колебание той заявява: „Аз съм противник на демокрацията. Искам да живея там, където има ред – например в Китай, там цари спокойствие, всичко е ред и контрол”. Защо ли тогава не остави ферибота и не отпътува?
Списъкът с длъжниците физически лица, които са натрупали неплатени данъци към кметството в Банско, наброява тази година 54 души.
По традиция от доста време насам листата се оглавява от фамилия Вапцарови, наследниците на поета и по-точно на неговия брат Борис. Техните задължения към общината вече надхвърлят 200 хил. лева. Поименно са посочени бившият дипломат Никола Борисов Вапцаров, който е племенник на поета Никола Вапцаров, съпругата му Светла и синът им Борис. Отсъства обаче другият им син Никола, но той доскоро беше зает да прави предизборни кампании и граждански протести. С най-големи задължения е брат му Борис – има да плаща 120 328 лева. Бащата Никола дължи 44 341 лева, а майката Светла – 43 661.
От семейството, както е известно от години, отричат и оспорват тези задължения. Фамилията се съди с кметството за правата върху къщата музей на поета. Веднага след като започва реституцията, племенникът, който носи името на великия си чичо - Никола Вапцаров, завежда дело за къщата. Само че тя е превърната в музей още през 1952 г., като наследниците са обезщетени от тогавашната власт. За самата къща те получават не само пари, но и им се прехвърля и друга къща с двор от близо декар в Банско. След промените на това място ще се извиси шато „Вапцаров”, един от първите частни хотели в града. Въпреки това наследниците водят безкрайни дела с кметството за пропуснати ползи от дома на поета. При това периодично обявяват, че ще го превърнат в частен музей, или пък искат пари в замяна на пропуснатите наеми. И всичко това след като са получили не само солидни обезщетения, да не говорим за всички привилегии в годините на соца. Затова вероятно са убедени, че не им приляга да плащат данъци като другите граждани.
В списъка на физическите лица длъжници присъстват и голям брой англичани, евреи, руснаци, които са собственици на апартаменти. Друг е въпросът дали въобще са се мяркали в тях от години. Прави впечатление, че някои от тях са регистрирали и фирми, с които притежават имоти и по морето.
Източник: Уикенд