В изявление Путин обяви, че страната му ще продължи да усъвършенства армията и флота си и настоя, че интересите на Русия и сигурността на руските граждани са негов основен приоритет.
Европейските страни издават насоки за готовност при извънредни ситуации, включително военни действия, на фона на нарастващото напрежение около пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. The Guardian съобщава как европейските правителства подготвят населението си за възможни войни и други кризи.
Властите на Швеция, Норвегия, Финландия и Германия издадоха брошури и други информационни продукти за това как да действаме в случай на извънредна ситуация и война.
„Живеем в нестабилни времена. В момента има въоръжени конфликти в нашия ъгъл на света. Тероризмът, кибератаките и кампаниите за дезинформация се използват, за да ни подкопаят и повлияят“, се казва в шведската брошура „В случай на криза или война“. Общата подготвеност е от съществено значение, защото ако страната бъде нападната, „всеки трябва да изпълни своята роля, за да защити независимостта на Швеция – и нашата демокрация“, добавят авторите на ръководството.
Както отбелязва The Guardian, шведските власти отдавна са издали такива насоки - една от първите е публикувана по време на Втората световна война. Актуализираната брошура, която беше изпратена на жителите на 18 ноември, наред с други неща, разказва за системите за предупреждение, бомбоубежищата, цифровата сигурност и как да използвате тоалетната, ако няма вода. Властите препоръчаха на шведите да натрупат запаси от вода и всяка година да проверяват дали тя е годна за пиене, да се запасят с одеяла, топли дрехи и източници на топлина, много калорична бърза храна и радио на батерии.
Норвежката дирекция за гражданска защита разпространи подобни насоки на 2,6 милиона домакинства, отбелязвайки, че „живеем във все по-бурен свят“, повлиян от изменението на климата, цифровите заплахи и „в най-лошия случай - войната“.
Норвежките власти съветват жителите да имат поне едноседмични запаси от нетрайни храни, включително хляб, консерви, енергийни блокчета, сушени плодове, шоколад, мед, бисквити и ядки. Норвежците също се посъветвани да се запасят с основни лекарства - включително йодни таблетки в случай на "ядрен инцидент" - и, подобно на Швеция, да имат няколко банкови карти и да държат пари в брой у дома.
Онлайн ръководството на финландското правителство „Подготовка за инциденти и кризи“ предлага съвети по редица въпроси, от спиране на водата и прекъсване на интернета до горски пожари и „дългосрочни кризи като военен конфликт“. Отделен уебсайт описва как жителите могат да подготвят себе си и домовете си да оцелеят в продължение на три дни при извънредна ситуация. Същият ресурс предлага на жителите на Финландия тест, наречен "Можете ли да оцелеете 72 часа?"
Германските власти са се съсредоточили върху увеличаването на броя на бункерите, след като стана ясно, че страната с повече от 84 милиона души има по-малко от 600 убежища, способни да поемат само 480 000 души, съобщава The Guardian, позовавайки се на официални оценки.
Повечето от убежищата от Студената война са демонтирани и Германия вече стартира национален план за изграждане на нови, както и приложение, което да помогне за намирането на най-близкото убежище в случай на нападение. Властите търсят всякакви структури, които биха могли да се използват като убежища, включително станции на метрото и мазета на правителствени сгради.
Жителите на Германия са призовани да адаптират мазета, гаражи, сервизни помещения или да възстановят стари бункери за тази цел, а строителните предприемачи ще бъдат задължени да построят убежища в нови къщи, както вече направи Полша.
През 2024 г. Министерството на отбраната на Латвия също актуализира ръководството за жителите за това какво да правят при извънредни ситуации и също пусна брошура „Как да действаме в случай на война“. Последното, наред с други неща, съдържа препоръки какво да правите в случай на обстрел и как да подготвите убежище в дома си. При създаването на брошурата се твърди, че е взет предвид „опитът на Украйна в борбата с руската агресия от 2014 г. насам“.
trud.bg