Експерти за случая с фалшивото масло и липсата на контрол: Това е целенасочена измама

https://mreja.bg/skandali/eksperti-za-sluchaya-s-falshivoto-maslo-i-lipsata-na-kontrol-tova-e-celenasochena-izmama/195297 Mreja.bg
Експерти за случая с фалшивото масло и липсата на контрол: Това е целенасочена измама

Подобни практики се квалифицират като криминални деяния в други държави, обясниха Владислав Михайлов и Сергей Иванов

Проверките на оказалото се впоследствие некачествено масло са започнали след сигнал, подаден от търговски оператор, чиито интереси са били засегнати. След сезиране на Комисията за защита на конкуренцията и последващо препращане към Българската агенция по безопасност на храните е извършен официален контрол и пробовземане. Това обясни в „Твоят ден" по NOVA NEWS председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов. Той коментира изнесените от министъра на земеделието и храните Пламен Абровски по случая с фалшивото масло, при който, вместо млечни мазнини, в продукта са били открити палмова мазнина и свинска мас. 

По думите му проверката е констатирала сериозни отклонения, включително наличие на съмнителни съставки в значителна част от продуктите. "Има 95% странни немлечни суровини - това е проблем, който изисква твърда реакция", категоричен е Михайлов. Според него налаганите глоби в подобни случаи са недостатъчни спрямо мащаба на оборотите и потенциалните щети.

Д-р Сергей Иванов от „Активни потребители" беше категоричен, че "това не е първият подобен случай в България". По думите му подобни практики не се възприемат като инцидентни грешки, а като системни нарушения с възможни здравни рискове за потребителите, включително неясен състав, добавяне на различни сурогати и липса на проследимост. "Това е целенасочена измама", изтъкна експертът. 

Той подчерта, че при такива случаи в други държави подобни действия биха могли да се третират като криминални нарушения, особено когато има потенциален риск за здравето на потребителите. 

Двамата експерти засегнаха и въпроса с ролята на БАБХ, включително необходимостта от по-ясни и редовни проверки, както и координация между централно и регионално ниво. „Областните дирекции трябва да извършват постоянен контрол, а при сигнал - да се включват и централизирани екипи", подчерта Михайлов. 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.