В първия ден на 2025 година 14-годишно момче в Плевен почина, след падане от висок етаж на жилищен блок. В първоначалния етап на разследването стана ясно, че инцидентът се е случил, след като детето, заедно с негови връстници, е пушило вейп. Предварителните резултати от физико-химичната експертиза показаха, че устройството е съдържало хексахидроканабинол, който се съдържа в марихуаната. Разследването на инцидента продължава, за да стане ясно и как непълнолетните лица са се сдобили с въпросния вейп.
В началото на седмицата стана известен нов случай на дете, пушило вейп с наркотици в Шумен. Този път без фатални последствия. А преди дни, при национална акция на полицията, бяха арестувани 170 души и бяха иззети няколко килограма дизайнерска дрога, марихуана и синтетични наркотици, десетки вейпове и дори желирани бонбони с наркотични вещества.
Само няколко случая от новините на фона на хиляди всеки ден. Според специалисти употребата на вейпове става все по-масова, достъпът до устройствата – все по-лесен, а последствията за здравето на децата могат да бъдат разрушителни. Експерти отдавна говорят за спад във възрастта на зависимите.
Най-често покупката на вейпове се осъществява през профили в социалните мрежи чрез лични съобщения, както и през различни сайтове, в които не е необходимо дори да упоменаваш възрастта си, а доставките се извършват чрез куриер напълно безпроблемно.
Властите признават и неспособността си да се справят изцяло с проблема. Според бившия служебен министър на вътрешните работи Атанас Илков сайтовете за търговия с вейпове, съдържащи наркотични вещества често са регистрирани извън България, а устройствата се поръчват от страни, в които забрана за разпространението и употребата им няма.
През септември 2024 година депутатите у нас окончателно забраниха продажбата и употребата на бездимни нагревателни устройства сред непълнолетни. Такава забрана има и за тютюневите изделия, алкохола, отскоро и за райския газ. Статистиката обаче сочи, че всяко четвърто дете у нас пуши, а възрастта за първа употреба на алкохол също спада.
И, докато социалните мрежи преливат от скрити и явни реклами на енергийни прахчета за шмъркане, вейпове и заведения, в които се предлагат балони с райски газ въпреки законовите забрани, се питаме къде се къса връзката между семейството, училището, обществената среда и държавата, за да говорим за все повече инциденти с деца и все повече зависими.
Дебат по темата в студиото на "Директно" с доц. Соня Тотева, психиатър-нарколог и бивш директор на Специализираната болница за лечение на наркозависимости и алкохолизъм и Мариан Събев, експерт по сигурност от Центъра за изследване на демокрацията.