Горещата вълна продължава да затяга в хватка Западните Балкани, които са изправени пред тежка суша. Горещият въздух идва от африкански антициклон, продължава да нарушава ежедневието и да създава проблеми със селското стопанство и електроенергията.
Температурите в централна Албания достигнаха 40 градуса по Целзий в четвъртък, а метеоролозите предупредиха, че ще има липса на дъжд до септември. Реките в страната вече са почти пресъхнали поради ниските валежи през зимата и пролетта.
Високите температури принудиха албанските власти да помогнат на местното земеделие с напоителни мрежи. Проект за отклоняване на вода от северната река Мат за напояване на около 40 квадратни километра земеделска земя в района беше завършен във вторник.
Има и отрицателно въздействие върху производството на електроенергия в Албания, което идва предимно от водноелектрически централи на страната в северната част.
Държавният метеорологичен институт на Сърбия също предупреждава, че “екстремна суша“ засяга реколтата в страната, а нивата на водата в реките и езерата са спаднали. Малките градове и села в цялата страна също са изправени пред ограничения за питейна вода, съобщава Euronews.
В Косово недостиг на вода затвори открит басейн в столицата Прищина, използван от хората за охлаждане в летните жеги. Плувният басейн “Гермия“, разположен в покрайнините на града и част от регионален парк, е построен в края на 80-те години на миналия век като място за отдих и се смята за един от най-големите на континента. По това време миналата година басейнът е имал между 4000 и 5000 посетители дневно.
Парк “Гермия“, известен с природната си красота, е разположен сред хълмове и планини, които осигуряват на басейна естествените му водни ресурси. Но тази година персоналът на басейна не е успял да осигури 20 000 кубически метра вода, необходими за правилното му функциониране. В предишни години напълването на басейна отнемаше шест дни, но тази година ще отнеме повече от три седмици заради сушата, каза управителят Бард Красничи.
“Поради силната гореща вълна, която в момента засяга страната, а също и региона, за съжаление не успяхме да отворим най-големия басейн в страната“, каза Красничи.
Тъй като се очакваше температурата да достигне 35 градуса по Целзий в четвъртък, Здравният институт призова хората да стоят далеч от пряка слънчева светлина и предупреди децата, възрастните хора и всички, които са болни, да си останат вкъщи.
По време на горещата вълна от миналата седмица в Европа, парещите температури достигнаха 46,6 градуса по Целзий в португалския град Мора. Горските пожари също са по-чести в региона през по-горещите и сухи лета.
Според експерти, най-екстремните горещини се очакват в Италия и Южна Европа. Министерството на здравеопазването на Италия съобщи, че 17 от 27-те големи града в страната са преживели гореща вълна. По-рано през седмицата най-малко двама души са починали.
Екстремните температури продължиха да обземат Австрия. Броят на горещите дни в Залцбург - определени като тези над 30°C - се е удвоил през последните десетилетия, като се е увеличил от около 10 на близо 20 дни годишно.
Жегата и сушата също увеличиха риска от горски пожари. В Горна Австрия са съобщени няколко пожара.
В швейцарския кантон Ааргау атомната електроцентрала Безнау беше частично изключена от електрическата мрежа поради продължаващите горещи вълни. Единият реактор беше напълно спрян, докато вторият работеше на 50% капацитет.
Според доклад от 2024 г. на Службата на ЕС за изменение на климата “Коперник“, Европа е континентът с най-бързо покачващите се температури на Земята, като се е затопляла два пъти по-бързо от средното за света от 80-те години на миналия век.
dnes.bg