САЩ удвоиха броя на войските си в Сирия. Турция е там с войските си и дори изтласква организацията на сирийските кюрди,YPG, на запад от Ефрат. Израел разширява територията си в Сирия. Казват, че Дамаск е претъпкан с офицери на разузнаването от цял свят. Всички т.н. велики държави изпращат представители за срещи с Джоулани, вече Шараа, защото е определен за главен в Дамаск и разговорите с него са поименни.
Путин на годишната си пресконференция казва, че имат контакти с всички играчи на терен, включително с Хайят Тахрир аш-Шам, ХТС и дори предлага на Запада да ползват военновъздушната руска база, Хмеймим, в Латакия за доставките на хуманитарната помощ, която западняците смятат да доставят на сирийците. Самият Джоулани твърди, че няма желание да воюва със съседите и ако може Израел да се изтегли от сирийската територия. Ще разпуска групировките в ХТС и ще ги влива в армията. Не е ясно точно коя армия, ама на Запад това се харесва.
Всички говорят, но реални преговори няма. И те ли чакат встъпването на Тръмп в длъжност? Докато с всичките си ходове избистрят най-силните си позиции, с които да седнат на масата за преговори.
В това време десетки хиляди хора са по площадите в отговор на изявления на говорител на ХТС, Арнаут, че правата на жените трябва да се регулират от законите на шериата. Когато се казва, че „не е подходящо жените да заемат определени длъжности поради биологичната си природа” и „свободите на жените са ограничени в съответствие със законите на шериата”, това извежда сирийците на площад „Омаяд” с искане за „светска и демократична държава”.
Виковете са „Искаме демокрация, а не теокрация” и „Няма свободни жени, няма свободна държава”. Седяща стачка в центъра на Дамаск с десетки хиляди души е в отговор на новоустановеното временно правителство и с искания за светска държава и против неприемливата политика, която ограничава правата на жените. Плакатите са „Без шериат” и „Искаме цивилизована държава”.
Това е само седмица след като Джоулани с ХТС и другите групировки влезе необезпокояван в Дамаск. Поговорката, че „вълкът сменя козината, но нрава си не” остава в сила дори и ако те ребрандират чрез европейски дрехи и подстригана брада.
Случващото се в големите градове на Сирия след напускането на Асад трудно намира място в мейнстрийм медиите на Запад. Но съобщения за масови убийства на алауити и християни, за социални вълнения в Алепо и крайбрежните региони и насилието в квартали на Хама и Хомс зачестяват. Не ги спестява и турската преса.
В региона са се настанили 17 различни въоръжени фракции, 60-70 хил души, които заплашват алауитското население. Въпреки че Джоулани, лидерът на ХТС, обеща „да вземе ситуацията под контрол”, никакви стъпки не са предприети.В социалните мрежи излизат непрекъснато кадри от квартали на Хама и Хомс, където алауитски граждани се изхвърлят от къщите и са бити по улиците.
Християните в Алепо са изправени пред същата опасност и затова значителна част от това население мигрира. Друзите в Южна Сирия призовават за автономия. Шейх Хикмат ал-Хаджри, лидер на общността на друзите в Сувейда поиска създаването на децентрализирана администрация в страната през новия период. „Категорично отказваме да бъдем доминирани от каквато и да е фракционна, партийна, религиозна или регионална власт”, казва Хаджри.
Всъщност в Сувейда започнаха размириците през 2011г и там живеят 90% друзи. После започна 13-годишната сирийска гражданска война. Днес в Суец и Голанските възвишения живеят 700 хил друзи, а в Израел са 150 хил. Те единствени от неизраелското население служат в армията на Израел. Чувстват се близки до Израел и част от сирийските друзи нямат нищо против да се присъединят към Тел Авив.
След изказването на Тръмп, че в Сирия се е получило „неприятелско поемане на контрол от страна на Анкара”, Хакан Фидан, външен министър на Турция, заявява, че „сериозна грешка е да се описва ситуацията в Сирия като завземане на властта. Това е волята на сирийския народ”, но Путин, между другото, не пропусна да заяви, че Анкара е отворила пътя на Тел Авив към Сирия и така посочи, че печеливши от напускането на Дамаск от Асад са САЩ и Израел, а Турция е играла поддържащата роля с подкрепата си от години на опозиционни ислямистки групировки, които заедно с ХТС влязоха в Дамаск.
Точните думи са „истинският победител в Сирия е Израел”. Последица от проведен преди това едночасов разговор с Нетаняху? А дали Анкара държи ключ за решаване на суматохата в Сирия е въпрос на бъдеще и позициониране на шахматната дъска на всички играчи на терен. Засега в Дамаск на посещение бе шефа на МИТ, национална разузнавателна служба, Ибрахим Калън, но зачестяват информациите, че на дневен ред е посещение на Ердоган в сирийската столица и то през следващите 15 дни.
Очаква се Ердоган да се срещне с Джоулани и да посети джамията „Омаят”. С това посещение ще бъдат възстановени и международните полети от Турция до Сирия, а в Алепо ще се реактивира консулството след като започна дейност посолството на Турция в Дамаск. Това заедно с действия за недопускане създаването на независимо държавно образувание на кюрдите в Сирия, които са под закрилата на САЩ. Независимо, че лидерът им, Колани, има покана да присъства на инаугурацията на Тръмп на 20 януари.
Стана известно, че Джоулани или Шараа обмислял да предостави гражданство на „чуждите бойци”, които са действали с ХТС при влизането в Дамаск. Заслужавали да бъдат „наградени”. Още по време на управлението на Идлиб от ХТС се е работило с чуждестранни групи, дошли след 2011г в Сирия.
Твърди се, че те искали салафитски джихад и шериатски ред. Натрупали боен опит в Сирия с цел да открият нови фронтове в собствените си страни. На първо място в списъка с цели са посочени Русия и Китай. С тях в Идлиб са действали и военни формирования, които са обучавали терористите. Сред тях е и формирование на спецслужби на Украйна, които са обучавали, но и доставяли безпилотни самолети на бойците срещу привличането им за участие във войната в Украйна срещу руснаците.
Войната в Сирия е била като „пазар” в Близкия изток, но и възможност да се предоставят консултантски услуги на Джоулани. Сега те се рекламират с „ролята си в падането на Дамаск”.
Интересен е списъкът на някои от терористичните групировки. Най-популярната от тях, работеща с ХТС, е Xhemati Alban, която е създадена от джихадисти набрани от Албания, Косово, Северна Македония, долината на Прешево в Сърбия. Лидер е Абдул Ясари, роден в Скопие, на 48 г. Друга по-голяма терористична групировка е основаната от уйгури Yurtugh Tactical. Основната цел на групировката била Китай и борбата с „потисническия китайски режим, за да осободат родината си от окупация”.
Създаването на суверенна държава Източен Туркестан е идеал за тях. Следват групировки от таджикски и киркизки произход. По-голямата част от групировките са с бойци от Централна Азия – „Имам Бухари” от Узбекистан, чеченска групировка „Ехнадул Кавказ”, от Казахстан Дагестан, Азербайджан и дори Украйна. Казват, че кавказките бойци след войната в Чечня се преместват първо в Турция, а след това в Сирия и се организират в няколко групи.
Ролята на Турция е безспорна. А целите са тези терористи след Сирия да се връщат, но вече обучени и придобили опит в бойни действия. Всички са минали през Ал Кайда, после ан-Нусра, интегрирани след това в ХТС, а лидер е Омар Шишани, вече убиван 5 пъти.Както се казва, да му мисли Москва. Но сред терористичните групировки има бойци и от Афганистан, Мароко, Пакистан, Ирак, Тайланд, Малайзия и Индонезия. Всички те, помогнали на Джоулани да влезе в Дамаск, сега чакат гражданство.
Не бива да се пропуска и участието на части от Ислямска държава, ИД, която често е била и полезен „апарат” на САЩ, като намерила убежище в Идлиб и се вляла в редиците на ХТС. Това са групировките, за които се казва, че са преориентирани и ще обединяват всички етноси в Сирия.
На този фон Израел и опозицията се състезавали за покровителството на ПКК / YPG. Сякаш не е достатъчно това на САЩ. Говори се открито за „Кюрдистан трябва да получи независимост”. И дори „Ердоган да бъде изгонен от НАТО”. Израел, след като си взе Голанските възвишения, настоява за „Кюрдистан”.
Джоулани, турците, „раздавал сини мъниста на Запада”, САЩ заплашват Турция със санкции, а Анкара се готви за военна операция в Северна Сирия за ликвидиране на ПКК/YPG, едва ли не. Но вече се дават признаци за отлагане, защото, казва Фидан пред „Ал Джазира”, новата администрация в Дамаск се справя правилно с въпроса за ПКК/YPG.
Значи операция няма за има, но Ердоган ще ходи в Дамаск. И ще настоява ХТС вече да не е терористична организация. А Путин казва, че „ситуацията в Сирия днес не е лесна, но чакаме там да настъпи мир и спокойствие”.
Факт, Москва запази спокойствие във връзка със събитията в Сирия, въпреки че Западът нарече случилото се „шах и мат за Русия” и „най-големият геополитически шамар за Путин”. Ще поживеем, ще видим, казват руснаците.
fakti.bg