Сърбия няма да се присъедини към санкциите срещу Русия

https://mreja.bg/senzacionno/sarbiya-nyama-da-se-prisaedini-kam-sankciite-sreshtu-rusiya/166319 Mreja.bg
Сърбия няма да се присъедини към санкциите срещу Русия

 

Сърбия няма да се присъедини към санкциите срещу Русия, заяви сръбският премиер Джуро Мацут пред ТАСС в първото си интервю за чуждестранна медия, предаде БТА.

"Докато аз съм министър-председател, правителството на Сърбия няма да се присъедини към санкциите срещу Русия," каза Мацут, който пое премиерския пост през април, след като Милош Вучевич се оттегли на фона на протести срещу корупцията и властите, след като в северния сръбски град Нови Сад миналата година рухна бетонна козирка на гарата, в резултат на което загинаха 16 души.

Мацут посочи в интервюто за ТАСС, че сръбското ръководство няма да подпише антируски декларации и припомни, че сръбският президент Александър Вучич беше единственият, който не подписа декларацията на срещата на върха Украйна - Югоизточна Европа в Одеса.

"По същия начин аз, ръководейки сръбската делегация на срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа в Тирана, се обявих против подобна декларация, защото за Сърбия мирът и стабилността нямат алтернатива“, каза той, отговаряйки на въпроса дали има единство в сръбското ръководство по отношение на курса за партньорство с Русия.

Сърбия, която е страна кандидат за членство в ЕС, отказва да се присъедини към западните санкции срещу Русия, въведени заради инвазията в Украйна, въпреки че осъжда агресията на Москва. Президентът Александър Вучич заяви, че налагането на санкциите не отговаря на националните интереси на Сърбия.

Мацут посочи в интервюто за ТАСС, че западните страни няма да се откажат от опитите си да свалят правителството в Сърбия, докато Белград следва независим политически курс.

След трагедията в Нови Сад вълна от студентски протести и блокади на факултетите заля Сърбия. Според протестиращите до инцидента се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Протестиращите искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние. В началото на май студентите за първи път издигнаха искане за провеждането на предсрочни парламентарни избори, на които ще подкрепят кандидати за депутати, но те самите няма да участват в изборите.

"През последните месеци в Сърбия се правят опити за организиране на цветна революция и насилствено сваляне на легитимно избраното правителство - преди всичко на президента на републиката Александър Вучич. Зад случващото се стоят разузнавателните служби на редица западни страни“, каза сръбският премиер.

„Благодарение на бързото разкриване на тези планове, професионалната работа на нашите специални служби и полицията, което бих искал специално да отбележа, както и консолидацията в управляващата коалиция, тези намерения бяха осуетени,“ допълни Мацут.

Министър-председателят на страната подчерта, че Белград ще „продължи да работи за преодоляване на последиците от тези събития, но докато Сърбия следва независим политически курс, подобни опити, за съжаление, няма да спрат.“

На 25 юни Министерството на вътрешните работи на Сърбия съобщи за ареста на шестима души, заподозрени в подготовка на насилствено промяна на конституционния ред в страната. Арестите дойдоха на фона на засилена загриженост на властите във връзка с планираните антиправителствени протести на 28 юни - Видовден, един от най-важните сръбски празници.

fakti.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.