Ерата на геополитическия аутсорсинг („прехвърляне на дейности“ и „изнасяне на услуги“ – б.р.) приключи, независимо от резултата от президентските избори на 5 ноември. Това заяви премиерът на Полша Доналд Туск.
„[Камала] Харис или [Доналд] Тръмп? Някои твърдят, че бъдещето на Европа зависи от американските избори, но на първо място то зависи от нас. При условие, че Европа най-накрая порасне и повярва в собствените си сили. Какъвто и да е резултатът [от президентските избори в САЩ], ерата на геополитическия аутсорсинг приключи“, написа Туск в социалната мрежа X/Twitter.
Изненадващо смелото за европейски премиер от страна-член на НАТО изказване предизвика вълна от недоволство сред поддръжници на продължаване на конфликта с Русия. Полша вече получи остра критика в Европа и Украйна заради отказа си да предаде флота си от изтребители МиГ-29 от съветската ера на Украйна, преди да получи нови самолети, които да ги заменят.
"Полските власти отдават приоритет на сигурността на гражданите на страната си пред предоставянето на военна помощ на Киев". Това заяви полският министър на външните работи Радослав Шикорски. „Ние подкрепяме нашите съюзници и приятели. Полша е предала на Украйна повече танкове, отколкото САЩ, Германия, Франция и Обединеното кралство, взети заедно. Нашите партньори обаче трябва да осъзнаят, че нашата сигурност, сигурността на поляците и полякините, е най-важна за нас“, написа дипломатът в X.
Полският външен министър Радослав Шикорски заяви, че правителството му е представило на Украйна предложение за отбранителен заем.
Говорителят на полското външно министерство Павел Вронски обяви пред украинската информационна агенция Ukrinform, че самата Полша е изправена пред „определени заплахи“ и се нуждае от своите МиГ-29 за защита.
„Ако нещо се насочи към Полша, трябва да имаме средства да го прехванем. В момента Полша разполага с 48 самолета F-16 и е поръчала допълнителни 32 F-35. Засега Полша разполага само с F-16, което е недостатъчно, за да осигури пълен контрол във въздуха“, каза полският дипломат.
Вронски посочи още, че Полша вече е доставила на Украйна разнообразни бронирани машини, артилерийски системи и „максималния брой“ изтребители МиГ-29 и резервни части за такива самолети.
През август полският вицепремиер Владислав Косиняк-Камиш каза, че страната вече е предала всички оръжия, които е могла, без да навреди на собствената си сигурност, но партидата изтребители F-35, които Полша поръча от САЩ, няма да замени МиГ-29 най-малко до 2026 г.
На 31 октомври Володимир Зеленски на среща с ръководителите на териториалните общности и окръзи на Закарпатска област упрекна Полша за нежеланието ѝ да предаде на Украйна обещаните изтребители МиГ-29 въпреки предварителните договорености. Той обвини западните съюзници в липса на готовност да прехващат ракети над Украйна.
На 29 октомври полският президент Анджей Дуда заяви, че Варшава няма да може да предаде на Киев изтребителите МиГ-29, за които страните се бяха договорили през юли, без гаранциите на НАТО за защита на полското въздушно пространство и преди пристигането на по-модерни самолети, закупени от Варшава от Запада.
Източници: obektivno.bg, ТАСС