Основателят на Meta, Марк Зукърбърг, заяви, че компанията ще похарчи стотици милиарди щатски долари за изграждане на огромни центрове за данни с изкуствен интелект в САЩ, съобщава Би Би Си.
Зукърбърг заяви, че Мета „инвестира стотици милиарди долари... за изграждане на „суперинтелект““ и че на тези центрове за данни са дадени „имена, които отговарят на техния мащаб и въздействие“.
Според него, първият мултигигаватов център за данни, наречен Prometheus, е планиран да заработи през 2026 г.
Той каза, че едно от съоръженията ще покрива площ почти колкото Манхатън (59,1 кв. км).
Отбелязва се, че Мета е инвестирала значително в разработването на „суперинтелект“ – технология, която може да надмине най-умните хора.
Компанията, която печели по-голямата част от парите си от онлайн реклама, се очаква да генерира приходи от над 160 милиарда долара през 2024 г.
Зукърбърг каза, че Meta изгражда няколко многогигаватови клъстера и че един клъстер, наречен Hyperion, може да се разшири до пет гигавата в рамките на няколко години.
Той отбеляза, че „Прометей“ ще бъде построен в Охайо, докато „Хиперион“ ще бъде построен в Луизиана и се очаква да бъде напълно оперативен до 2030 г.
В момента в света има поне 10 000 центъра за данни, повечето от които се намират в САЩ, Великобритания и Германия.
Компанията майка на Facebook, Meta Platforms, пусна отделно приложение за изкуствен интелект, Meta AI, подобно на предлаганите от OpenAI на Microsoft и Google на Alphabet.
trud.bg