Елегантният сив дрон ускорява надолу по асфалта в тъмното, докато украински войник крещи скоростта му на пилота в автомобил, който се състезава с него. „100, 110, 120…“ вика той. Пилотът дърпа назад джойстика на дистанционното управление и крилете на дрона се повдигат, изчезвайки в нощното небе, насочвайки се към руското военноморско пристанище Туапсе, на стотици мили отвъд Черно море.
Ревът на масивни витла се засилва, когато първият безпилотен летателен апарат (БЛА) „Liutyi“ е последван от друг, след това от още един. Има почти дузина дронове, излитащи от тук. Всеки от тях носи експлозивен полезен товар до 50 кг.
В цяла Украйна десетки други са изстреляни като част от координирана атака срещу цели дълбоко в Русия от украинския 14-ти полк на UAV, смесица от оператори на специални сили, инженери и пилоти, които сеят хаос във вражески въздушни бази, складове за боеприпаси и петролни рафинерии.
На стартовата площадка „Каспър“, командир на 1-ви батальон, 14-ти полк на БПЛА, координира своя удар с другите батальони.
„Това не е само една група. За да успеем, трябва да изстреляме десетки, понякога стотици дронове едновременно от различни стартови площадки“, казва Каспър пред The Times. „А тези дронове летят на хиляда километра, така че, за да бъде успешна операцията, трябва да пуснем и примамки, за да преминем през линията на съприкосновение, където е най-интензивната противовъздушна отбрана. Пуснахме примамки, за да направим коридор за себе си."
Досега 20 от 30-те най-големи съоръжения в Русия са били ударени, включително тази седмица огромното газово съоръжение в Астрахан и петролна рафинерия във Волгоград. Украйна засилва своите атаки срещу енергийната инфраструктура, която, въпреки международните санкции, продължава да финансира военните каси на президента Путин.
„Процентът ни на успех се е увеличил дузина пъти от началото на войната“, казва бригаден генерал Юрий Щихол, един от генералите, който координира ударите за военното разузнаване на Украйна, HUR. „През 2022 г. бихме могли да произвеждаме до пет ударни безпилотни летателни апарата с голям обсег на месец. Сега можем да произвеждаме повече от 500 на месец и продължаваме да увеличаваме бройката."
Те се провеждат предимно с помощта на дронове с витло, но Шчихол казва, че нов модел по-бързи реактивни дронове ще се използва в бъдещи мисии.
По думите на Щипол, Русия вече понася значителни щети освен пожарите в рафинерията, които осветяват нощното небе.
„Те нямат останали летища в рамките на 300 км, които да използват, за да атакуват Украйна. Инфраструктурата за тях физически не съществува, благодарение на дълбоките ни удари. Помислете, че използването на самолет не е просто плоска повърхност на летище. Това е зареждане с гориво, ремонт, поддръжка и всичко, което върви с това."
14-ти полк на UAV се ръководи от „Чарли“, офицер, който е завършил квалификационния курс за специални сили, изтощителна програма за обучение, създадена от американската армия и известна като Q Course. Той също така е извършил 121 скока с парашут на голяма надморска височина и ниско отваряне.
„Първата ни успешна операция беше срещу авиобаза в Русия в град Морозовск, разположен в източната част на Ростов“, казва Чарли, имайки предвид атака от 17-18 април 2023 г. „Ние унищожихме в тази авиобаза 17 самолета Су-34, Су-35 и Су-24М. Това беше изненада, предполагам, за руснаците - това беше първата операция от този тип."
Щетите, причинени от атаката, не са независимо потвърдени.
Оттогава, казва Чарли, руснаците драстично са подобрили своите способности за електронна война и противовъздушна отбрана, както и собствените си програми за дронове с голям обсег. Сега контраударите са постоянна заплаха. Полкът трябва да се движи бързо, за да вдигне дроновете си от земята, като действа на тъмно само с факли, за да не привлече вниманието на врага. Инженерите не губят време, движейки се целенасочено, докато извършват предполетни проверки, повдигайки и накланяйки корпусите, за да проверят тяхната летателна годност.
Украинците също се адаптираха, използвайки набор от западни оръжия в тандем със своите, за да победят и унищожат руската защита. Типична съвместна операция, казва Чарли, включва дронове, които да примамят руската противовъздушна отбрана да включи своите радари, след което военновъздушните сили нанасят удари, използвайки американски антирадарни ракети AGM-88 HARM. Повече дронове и ракети HIMARS (артилерийска ракетна система с висока мобилност) започват работа на секундата, удрайки много цели, принуждавайки противовъздушните батареи да изразходват боеприпаси и поразяващи системи за електронна война, тогава основната цел ще бъде поразена с осигурена от Великобритания ракета Storm Shadow.
При друга атака срещу Тихорецк полкът унищожи склад за боеприпаси, в който бяха поставени ракети „Искандер“, използвани за нападение на украински градове, и артилерийски снаряди, донесени от Северна Корея.
„Нашите анализатори казаха, че руските сили на юг ще имат проблем с боеприпасите за три месеца, защото унищожихме това хранилище“, казва Чарли.
Ден след тазседмичното нападение на 14-ти полк на БПЛА публикации в руски и украински социални медии показаха дим, издигащ се от руска военноморска база в Туапсе, където се смяташе, че е акостирал „Петър Моргунов“ - голям военен кораб, способен да превозва военноморски батальон и въздушна група от хеликоптери. Допълнителни публикации показаха петролното депо Атлас, огромно съоръжение в Ростовска област на Русия, опожарено след атаката. Още дронове удариха района на Курск, което предизвика похвала от президента Зеленски, който каза, че „30 воини от полка са удостоени с държавни награди за храброст и героизъм“.
Командирът на 2-ри батальон на полка, известен като „Кит“, казва, че освен че осигуряват подкрепа, западните партньори на Украйна са донесли у дома уроци от войната с ниво на интензивност, мащаб и иновации, невиждани от Втората световна война.
„Ние сме пионери на нови тактики, нова стратегия, така че, разбира се, целият свят е заинтересован да получи тази информация, да научи за собствените си сили уроците от Украйна“, казва той. „Не искам да отхвърлям нито една друга война, но определено, когато се биете с талибаните някъде в Афганистан и когато те не са защитени с това ниво на технически комплект, това е различен вид война. Тук имаме силен враг със силна бронирана техника с артилерия, огромно количество войници. Ракети, дронове, разузнаване. Psyops [психологически операции], всичко. И шпиони, много шпиони."
Войниците от 14-ти полк на БПЛА знаят, че руснаците ги преследват ден и нощ, след като са прихванали радио разговори за тяхната част. Те не губят време веднага щом дроновете им са във въздуха. Те се разпръскват в превозните си средства, изчезвайки като техните дронове в нощта. Руснаците, според тях, нямат представа къде или как ще ударят следващия път.
dnes.bg