Бил ли е някога Джо Байдън истинският президент на САЩ? Шокиращ репортаж на The Wall Street Journal разкрива, че Белият дом се е опитвал да прикрива влошаващото се психическо здраве на Байдън от самото начало, още докато е бил вицепрезидент на Барак Обама.
Екипът на Байдън е наел вокален треньор, поставил е други длъжностни лица в ролите, които обикновено се заемат от президента, отменял е срещите му в „лоши дни“ и го е държал на една ръка разстояние от членовете на собствения му кабинет.
Експлозивно разследване на The Wall Street Journal разкри едно обширно, умишлено и продължило с години прикриване на състоянието на Байдън, което доведе и до това, че администрацията му да осъди онези, които се осмелиха да твърдят, че способностите на Байдън са се влошили, откакто той е бил вицепрезидент на Барак Обама.
Въпреки усилията им обаче упадъкът на Байдън стана все по-очевиден, особено след като специалният прокурор Робърт Хър миналата година публикува доклад, който описа президента като крехък и забравящ 81-годишен старец. Хър реши да не обвинява Байдън за съхраняване на секретни документи в гаража му в Делауеър, защото той „вероятно ще се представи пред журито“ като „добронамерен, възрастен мъж с лоша памет“.
Байдън дори не успял да повтори репликите, предварително подготвени от служителите му, докато се е подготвял за интервюто си с Хър, съобщава Journal. В Белия дом Байдън често отменял важни срещи с фокус върху националната сигурност, оставяйки помощниците да обясняват на присъстващите, че президентът е има „лоши и добри дни“.
Стратег от Демократическата партия с добри връзки потвърди, че влиянието върху Байдън е било „концентрирано от хора, които не са външни лица“, включително близките му съветници Брус Рийд, Стив Рикети и Майк Донилон.
Служителите на по-ниско ниво на Байдън отдавна са схванали, че този таен „триумвират“ – известен също като „шепнещите на Байдън“ – е развил огромно влияние върху най-стария президент на Америка. С изтичането на неговия мандат мнозина във Вашингтон са съгласни, че е било трудно да се каже кой всъщност отговаря за управлението на страната.
Впечатляващи примери за прикриване от страна на Белия дом включват един, разказан от конгресмена демократ Адам Смит
През 2021 г., когато Смит беше председател на Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите, той отчаяно се опитвал да се свърже с Байдън преди неуспешното изтегляне на войските на САЩ от Афганистан, за да сподели сериозните си опасения относно плана. Опитите му били отхвърлени.
Когато 13 американски военнослужещи и 170 афганистанци бяха убити, Смит критикува Байдън публично и беше порицан от държавния секретар Антъни Блинкен. Тогава, най-накрая, Байдън се обадил на Смит, за да се извини, което, въпреки ключовата му роля в Конгреса, беше единственото лично обаждане, получено от Смит за целия четиригодишен мандат на президента.
Близки сътрудници също са били силно разтревожени от сравненията между Байдън и съпругата му Джил Байдън, която е с осем години по-млада от него и изпълняваше натоварен график, който само подчертаваше „закачливото“ темпо и слабост на президента, съобщава Journal.
Още преди първия ден на Байдън в Овалния кабинет през 2021 г. е имало опасения, че „енергията“ на Джил кара съпруга ѝ „да изглежда зле". Затова, по време на предизборната му кампания през 2020 г., екипът на Байдън се опита да омаловажи колко събития организира Джил.
До края на юни тази година психическият упадък на Байдън беше абсолютно явен
Гафове, бъркане на думи и празни погледи от страна на президента изпълниха предаванията по телевизията след дебата с Доналд Тръмп, който продължи час и половина. Това се оказа катастрофално за кампанията му.
Сблъсъкът с Тръмп е това, което в крайна сметка накара обществеността и дори висшите демократи във Вашингтон да призоват Байдън да прекрати кандидатурата си за преизбиране. Месец след дебата Байдън хвърли кърпата и подкрепи своя вицепрезидент Камала Харис, която Тръмп все пак победи на 5 ноември.
По време на президентството на Байдън помощниците му често трябвало да му повтарят реплики по време на събития. Президентът е получил опростени карти с инструкции с подробни указания къде да ходи, как да седи и къде да гледа. Екипът му дори е помолил магната Джефри Каценбърг да намери гласов треньор, който да подобри неговия колеблив и избледняващ глас. Но когато и гласът му имал "лош ден", екипът помагал на Байдън, като намирал начини да избегне телефонни обаждания или публични събития.
Освен това Байдън е бил защитен от старши съветници, които са били поставени на роли, които обичайно заема президента. Сред длъжностните лица, сдобили се с постове, били съветникът на президента Стив Рикети, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и ръководителят на Националния икономически съвет Лаел Брейнард.
Човек, който е бил свидетел на случилото се с Байдън през последните четири години, каза пред Journal, че малка група помощници са били близо до него през цялото време и са осигурявали интензивно „държане за ръка“.
В същото време сътрудниците на пресата, които бяха натоварени със съставянето на новинарски клипове, са били инструктирани от старшия персонал да изпуснат всякакви негативни истории за президента.
Защитният кръг около Байдън беше засилен, защото той влезе в Белия дом в разгара на пандемията от COVID-19, а неговият персонал предприе обширни стъпки, за да избегне заразяването му с вируса. Но стратегията е имала да цел и да попречи на Байдън да прави гафове или физически погрешни стъпки, което би навредило на неговия имидж или би създало главоболия на демократите.
Говорителят на Белия дом Андрю Бейтс опроверга информацията на Wall Street Journal
Вместо това Бейтс каза, че той е "спечелил най-завършения рекорд от всеки съвременен главнокомандващ и е възстановил средната класа поради вниманието си към детайлите на политиките, които влияят на милиони животи".
Байдън е бил недисциплиниран публичен оратор през цялата си над 50-годишна политическа кариера. Той страда и от детско заекване, което често цитира като причина, поради която се спъва в думите си.
Въпреки усилията на сътрудниците Байдън напуска поста си, а членове на собствената му партия го критикуват, че е „егоист“. Мнозина смятат, че той е мислил само за себе си, като е останал в президентската надпревара през 2024 г., след като е бил негоден за още един мандат.
Други са бесни от решението му да помилва 54-годишния си син Хънтър по-рано този месец, след като беше осъден за лъжа във федерален формуляр за закупуване на оръжие през 2018 г.
Проучванията показват, че рейтингът на одобрение на Байдън достига най-ниското си ниво, когато той се готви да напусне поста.
dnes.bg